Hořící jezdec a auta odtahována ze startovního roštu! Před 53 lety se konala památná Velká cena Španělska

Přesně před 53 lety se odehrála Velká cena Španělska 1970. Po organizačním chaosu bylo ze startovního roštu odtaženo několik vozů a nehoda v úvodním kole přinesla ohnivé peklo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdyby se tento závod odjel dnes v době sociálních sítí, Formule 1 by to schytávala ze všech stran. Přesně před 53 lety se uskutečnila Velká cena Španělska ročníku 1970, která se do historie královny motorsportu zapsala jako jedna z nejkontroverznějších velkých cen. I po 20 letech od počátku mistrovství světa to vypadalo, že celý organizační systém sportu je ještě daleko od dokonalosti.

Drama ještě před odmávnutím

Ještě, než jezdci přijeli na okruh Jarama ve Španělsku v rámci druhého závodu sezóny 1970, si organizátoři usmysleli vlastní pravidla pro velkou cenu. Nejprve vyhlásili svůj systém kvalifikace, která spočívala v tom, že 10 jezdců mělo garantované místo na startu. Ostatní museli zabojovat o šest zbývajících pozic na roštu. Poté po chaotickém vedení pátečních tréninků se vedení závodu rozhodlo zrušit veškeré časy zajeté v těchto jízdách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po protestech ze strany jezdců a týmů změnili organizátoři názor, nicméně stalo se tak až po skončení sobotních tréninků. V neděli ráno dovolilo vedení všem, kteří se nekvalifikovali, zaujmout pozici na startovním roštu. Nicméně CSI, tehdejší sportovní oddělení Mezinárodní automobilové federace (FIA), nařídila organizátorům držet se svých určených pravidel. Čtyři auta a jejich jezdci tak byli vyloženě odtaženi ze startovního roštu a závod započal s původně plánovaným počtem 16 vozů.

Ohnivé peklo

Ani samotná startovní procedura neproběhla hladce. Po zahřívacím kole byli jezdci zdrženi na roštu dobrých 20 minut, než se konečně odstartovalo. Netrvalo ale ani tři zatáčky, než došlo k další katastrofě. Vozu BRM Jackieho Olivera selhaly brzdy a vrazil vysokou rychlostí do Ferrari Jackyho Ickxe. Oba vozy okamžitě vzplanuly. Maršálové relativně rychle zareagovali na situaci a pokusili se na oko masivní plameny uhasit.

Naštěstí celý incident dopadl překvapivě bez jakýchkoliv zásadních následků. I přes fakt, že oba jezdce chvíli ovíjel oheň. Oliverovi se zázračně vůbec nic nestalo a Ickx utrpěl pouze mírné popáleniny na paži a noze. Závod nakonec dokončilo po množství hodin a technických trablů pouze 5 závodníků. VC Španělska 1970 vyhrál Jackie Stewart s Marchem před Brucem McLarenem a Mariem Andrettim.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články