Legenda F1 Mika Häkkinen: Verstappen nemusí být za rok favoritem. Dostane se mezi elitu Čech?

Dvakrát získal titul mistra světa Formule 1, jednapadesátkrát stál na stupních vítězů. Finský jezdec Mika Häkkinen nyní otevřeně promluvil o nadcházejícím ročníku soutěže a možné české účasti mezi elitními závodníky.

i Zdroj fotografie: F1
                   

V září oslavil již čtyřiapadesátileté narozeniny, přesto na něj fanoušci motorsportu nezapomněli. Finský závodník Mika Häkkinen přezdívaný Létající Fin strávil ve službách stájí Lotus a McLaren dekádu, přesto se na vrcholu sil dva roky po zisku posledního titulu mistra světa v roce 1999 s kariérou rozloučil. „Ve formuli jedna jsem toho dokázal dost, byla to úspěšná kariéra,“ přiznal nyní pro Radiožurnál Sport při křtu knihy.

Mika Häkkinen se dnes věnuje podnikání a spolupracuje mimo jiné s pořádající organizací Formule 1. Královská disciplína automobilového sportu podle něj v posledních měsících zažívá velkou renesanci. „Teď jsou závody zábavnější než před pár lety. Minimálně dva týmy a několik jezdců může útočit na vítězství. Změny v pravidlech daly šanci i stájím ze spodní části tabulky. I proto očekávám, že příští rok bude hodně zajímavý,“ dodává s tím, že týmy se budou muset vypořádat také se změnami v pravidlech souvisejících s aerodynamikou monopostů.

iZdroj fotografie: F1

Náročná obhajoba čeká pětadvacetiletého závodníka Maxe Verstappena, který v uplynulých dvou ročnících vždy slavil velký triumf. Podle Miky Häkkinena však Nizozemec nemusí být automaticky favoritem. „Má samozřejmě skvělý tým, o tom se nemusíme bavit. Ale jak jsem říkal, současné změny pravidel teď dávají šanci i menším stájím na dobré výsledky,“ doplňuje Fin, který je s Českem propojený skrze manželku.

Staněk ve F1? Dlouhá cesta

Bývalý závodník zároveň promluvil o možné české stopě ve Formuli 1. Na tu český motorsport čeká již jednadvacet let od tří závodů, do kterých zasáhl za tým Prost Roman Enge. Velký potenciál má zejména osmnáctiletý závodník Roman Staněk, který druhým rokem působí ve Formuli 3. Letos v dubnu dokonce dokázal na okruhu v italské Imole porazit své soupeře a pozvedl nad hlavu trofej za nečekaný triumf.

Přesto jej podle Häkkinena čeká dlouhá cesta. „Potřebujete mít štěstí. Tvrdá práce a hodně peněz nestačí, štěstí v tom hraje nemalou roli. Zároveň musíte znát ty správné lidi a ideálně mít mezi nimi dobré přátele, kteří vám rozumí,“ zakončil pro Radiožurnál Sport vítěz dvou desítek závodů.

Dokáže se Roman Staněk probojovat mezi elitu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články