Do Formule 1 vlétl osmnáctiletý Bearman jako uragán. V autoškole mu přitom řidičák nedali

Život přináší zajímavé paradoxy. Osmnáctiletý Oliver Bearman zazářil při premiéře ve Formuli 1, ale nezvládl zkoušky v autoškole.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do monopostu Formule 1 se dostal na poslední chvíli. Oliver Bearman zaskakoval za Carlose Sainze, který nemohl závod v Jeddahu absolvovat kvůli operaci slepého střeva. Pozvánku od Ferrari dostal až před třetím tréninkem. Od osmnáctiletého Angličana nikdo nečekal zázraky. Jenže Ollie, který je třetím nemladším jezdcem v závodě Formule 1, všem vytřel zrak. Na trati rozhodně nepůsobil jako sotva plnoletý mladík.

Lepší než Hamilton

V kvalifikaci zajížděl časy na hranici elitní desítky, do třetí části ale nepostoupil. Skončil jedenáctý o 36 setin za Lewisem Hamiltonem. Závod v Saúdské Arábii ovšem Bearmanovi vyšel skvěle. Dojel sedmý a nechal přitom za sebou jeho idol Lewise Hamiltona. Pak na osmnáctiletého samozřejmě mířila chvála ze všech stran. Ale ta autoškola…

Když dělal Oliver Bearman zkoušky v autoškole poprvé, zkoušející komisař ho od nich vyhodil. Důvodem jeho neúspěchu byla špatně zvládnutá jízda na semaforech. Jel na oranžovou nebo když naskočila zelená, dupl na plyn? Anglický deník The Sun k tomu napsal, že Oliver prý selhal kvůli „reakci na světelnou signalizaci“. Anglická kometa si před druhým pokusem vyžádala pomoc lektora Davida Curreyho, který mu poskytl dvouhodinovou lekci.

Doučování před opakováním

Proč oslovil Bearman právě Curreyho? Nejspíše kvůli tomu, že žije ve stejné vesnici jako jeho rodina. „Lekci jsme absolvovali v jeho BMW. Cítil jsem se naprosto bezpečně, i když jsem neměl ovládání pedálů. Předtím neudělal zkoušku kvůli chybě na semaforu. Nejsem si jistý, jestli to bylo za jízdu na oranžovou. Možná nezastavil. Chci říct, že řídí už od dětství. Ale byl tak slušný a chtěl se jen něco doučit. Ptal se na spoustu otázek a vypadal, že je nohama na zemi. Skvělý kluk,“ prozradil David Currey s tím, že druhý pokus zvládl Oliver bezchybně. „Mám jen dva nebo tři studenty ročně, kteří projdou bez chyb,“ dodal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články