Sparta a Slavia mohou závidět. Fotbalová Plzeň v Evropě vydělala stovky milionů korun. Může přidat i další

Plzeň dnes čeká první bitva o postup do semifinále Konferenční ligy proti věhlasné Fiorentině. Vítězem je už ale před duelem. V Evropě totiž vydělala stovky milionů.

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Poslední český zástupce v pohárech se těší na fotbalový svátek. Ve Štruncových sadech se dnes od 18:45 představí italský velkoklub, za který hraje i český reprezentant Antonín Barák, o jehož sladkém životě jsme psali na SportechŽivě. Plzeň má ale tak trochu vyhráno už před bitvou. V této sezoně vydělala v pohárové Evropě už 228 milionů korun. A takové peníze jí mohou závidět i Sparta se Slavií.

Koubkův vrchol

Oba pražské kluby sice zatím získaly větší prémie, ale Plzeň je stále ve hře a může tak odměny od UEFA ještě navýšit. Pokud by celou Konferenční ligu vyhrála, dostane dalších 125 milionů korun. Nejprve ale musí pokořit Fiorentinu. „Je to krásná a zajímavá práce připravovat mužstvo na takhle věhlasného soupeře. Pravděpodobně je to v mé kariéře největší utkání nebo výzva,“ řekl Koubek pro ČTK.

Plzeňský trenér Koubek prožívá vrchol kariéry
iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Ale zpátky k prémiím od UEFA. Kolik tedy konkrétně za svou povedenou práci obdrží Sparta a Slavia. Letenští, kteří v osmifinále vypadli po porážkách 1:5 a 1:6 s anglickým Liverpoolem, získali v Evropské lize 257 milionů. Sešívání skončili ve stejné fázi soutěže, v níž nestačili na italský AC Milán (2:4, 1:3). Celkově utržili částku 298 milionů Kč.

Plzeň excelovala

UEFA určuje odměny z několik pohyblivých i fixních položek. Jednou z nich je účast v základní skupině. V Evropské lize činila 89 milionů korun, v Konferenční lize 72 milionů. Významnou složku odměn tvoří suma za tzv. desetiletý koeficient. I tady se odměny liší podle soutěží. Slavia si každopádně přišla na 74 milionů korun, Sparta na 61 milionů, Plzni přinesl koeficient 26 milionů korun.

Útočník se 106 starty v Premier League se v Plzni trápí. Teď je pravá chvíle, aby Vydrova impotence skončila

A obrovské sumy mohou kluby také samozřejmě získat za svoje výsledky v základní části soutěže, za umístění ve skupinách a také za postupy do dalších kol v play off. Plzeň v základní skupině excelovala, když šestkrát vyhrála a v součtu s postupem do čtvrtfinále inkasovala dalších 130 milionů. Sparta brala 107 milionů a Slavia 134 milionů.

Pokud by Plzeň celou konferenční ligu vyhrála, mohou jí Sparta a Slavia maličko závidět. Ale po fantastických výsledcích v této pohárové sezoně musejí být spokojena vedení všech těchto českých klubů. Snovou destinací by samozřejmě byla účast v Lize mistrů, v níž jen za postup cinkne na klubovém účtu téměř 400 milionů. Dočkáme se Champions League na podzim?

Věříte, že může Plzeň postoupit přes Fiorentinu? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

David Trška

Zobrazit další články