Trnou vám často ruce a nohy? Podívejte se na těchto 6 možných důvodů

Ztuhlost v rukách nebo nohách je sice nepříjemná, ale během chvíle ji snadno rozhýbat. I když je to pryč, určitě byste tento příznak neměli podceňovat, mohl by být projevem vážnějšího onemocnění.

Trombóza je vážná nemoc.

Brnění, mravenčení či trnutí končetin zná určitě každý, je to nepříjemný důsledek toho, že jste si ruku nebo nohu přeleželi. Rozhýbat potom mrtvolný úd je velmi podivné a může to klidně trvat i pár minut. Pokud se vám ale něco podobného stane mimo spánek, potom se může jednat o něco mnohem vážnějšího. Nemoci, při kterých se vám mohou do ruky nebo nohy stěhovat mravenci, nejsou nic, co byste měli jen tak přehlížet. Příčinou brnění je přerušení krevního oběhu v důsledku stlačení cév nebo určitých nervových zakončení. A pokud tento pocit zažíváte čím dál častěji, podívejte se, co by za tím mohlo být.

 

  1. Cukrovka či anémie

Jedním z vážnějších důvodů, proč vám mohou trnout končetiny, je cukrovka nebo chudokrevnost. U cukrovky druhého typu, která postihuje především objemnější jedince, může docházet k brnění až pálení v dolních končetinách. Při chudokrevnosti vám budou také mrznout prsty.

 

  1. Roztroušená skleróza

Neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, tedy mozek a míchu. Roztroušená skleróza je dlouhodobá a postupující, to znamená, že se postupně zhoršuje. Jedním z jejích projevů je také občasné znecitlivění některé části těla včetně končetin a brnění či mravenčení. Zvýšené svalové napětí během této nemoci může způsobovat pocit ztuhlosti či napětí nejčastěji v dolních končetinách.

 

  1. Cévní mozková příhoda

Jakmile na sobě začnete pociťovat bolesti hlavy, poruchy řeči, změny vidění a poruchy ve fungování dolních končetin, potom se může jednat o mrtvici. Akutně se projeví jako slabost nebo až ochrnutí citlivosti v jedné polovině těla.

Při mrtvici budete vidět rozmazaně a bude vás silně bolet hlava.
  1. Krční osteochondróza

Jedná se o nemoc kostí a chrupavky. Při ní může dojít ke stlačení míšních nervů nebo páteřní tepny, což se může projevit i na vašich končetinách. Především v horních údech budete vnímat brnění a studenost. Této nemoci lze ale předejít hlídáním správného držení těla a některými cviky.

 

  1. Syndrom karpálního tunelu

Při této nemoci můžete vnímat velmi silné brnění často během noci. Trpět jím mohou mladí i starší jedinci, kteří vykonávají jednotvárnou na ruce namáhavou činnost, jako jsou švadleny, programátoři a další. Při takto opakované činnosti dochází k otoku šlach, které ale společně přecházejí úzkým tunelem. Tím pádem dojde ke stlačení ostatních nervů a vy vnímáte brnění v ruce. Tuto nemoc je potřeba hlídat a navštívit při projevech neurologa. Jinak by totiž mohlo dojít až ke svalové atrofii.

 

  1. Žilní trombóza končetin

Rychlá diagnóza a správná léčba je zde nezbytná. Krevní sraženina, putující vašimi cévami, vám totiž může ucpat průtok krve, což se projeví jako ztráta funkce některé končetiny. Způsobuje velké zdravotní komplikace, jako je gangréna.

Brnění a mravenčení v končetinách může být příznakem nemoci.