Těchto 10 zdravotních účinků mají malinové listy. Vyzkoušejte je i vy

Maliny jsou oblíbeným lesním ovocem, které přidáváme do různých receptů. Až se příště vydáte na maliny, tak po přečtení tohoto článku rozhodně vezmete domů i nějaké to maliníkové listí. Podívejte se proč.

Maliníkové listí má pozitivní účinky na zdraví.

Ostružiník maliník běžně známý jako maliník obecný je malý trnitý keřík, ze kterého v létě sbíráte maliny. Co jste ale možná nevěděli je, že byste si měli natrhat i trochu toho listí, protože to má mnohé léčivé účinky. Jak jistě dobře víte, maliník najdete na zahradách nebo v lesích na mýtinách, jedná se o poměrně běžnou rostlinu. Jeho léčivých schopností si všimli už naši předkové, zatímco mi tyto přírodní zdroje vitamínů a minerálů necháváme ležet a místo toho raději pořizujeme chemické tabletky z lékárny. Podívejte se, co všechno úžasného se skrývá v maliníkových listech.

 

Na co všechno maliníkové listí stačí

Maliníkové listy jsou nezdolnou zásobárnou vitamínů B12, A, C a E, některých organických kyselin, železa, minerálních solí, tříslovin a dalších látek. Díky všem těmto látkách dokáže maliník bojovat s těmito zdravotními neduhy:

 1. záněty ústní dutiny a bolesti zubů
 2. vypadávání vlasů a lámavost nehtů
 3. bolesti hlavy
 4. akné
 5. kožní problémy včetně vyrážky
 6. menstruační křeče
 7. bolesti žaludku
 8. horečka
 9. průjem
 10. problémy s močovými cestami

 

Jak maliník aplikovat

Způsobů, jak dostat živiny z maliníkového listí do organismu, existuje hned několik. Záleží jenom na vás, která varianta vám bude více vyhovovat, přičemž ale vždy zvažte, na který zdravotní problém maliník chcete užívat a podle toho vybírejte i vhodnou aplikaci.

 • odvar – vhodný například jako maska na vlasy
 • drcené malinové listí – maska na obličej
 • malinová mast – šťáva z malinových listů smíchaná se sádlem
 • obklad
 • čaj z maliníkových listů – natrhané listy vysušte a poté nadrťte
Maliníkový čaj je velmi chutný.