Šílený irský kněz připravil maratonce o olympijské zlato. Zastavil i závod Formule 1

Nesmazatelně se zapsal do toku sportovních dějin, ač o to nikdo nestál. Příběh laicizovaného irského kněze Neila Horana, který připravil Brazilce o olympijské zlato patří k nejbizarnějším kapitolám světového sportu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Účastnit se olympijského závodu je bezpochyby dětským snem každého sportovce. Naplnění tohoto snu však stojí roky příprav, tvrdé dřiny a odpírání. Své o tom ví i brazilský maratonec Vanderlei de Lima. Rodák z Cruzeira se na závěrečný závod probojoval třikrát, v americké Atlantě skončil na 47. místě, o čtyři roky později dokonce o třicet příček níže. Přesto se dokázal v pětatřiceti letech kvalifikovat do Athén na podle svých slov poslední olympijskou štaci.

Srpnový závod na ulicích řeckého hlavního města pro něj byl osudovým a jeden z outsiderů závodu se na dvacátém kilometru dostal do vedení. Ve třicetistupňovém vedru, které z Olympijského maratonu v roce 2004 udělalo nejteplejší vytrvalostní událost v historii měření, nečekaně vedl i po polovině závodu. Lima postupně navyšoval vedení a sedm kilometrů před cílem vedl o půl minuty nad svými protivníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě na sedmém kilometru se stalo něco, co nikdo nečekal. Laicizovaný irský kněz Neil Horan dokázal přelstít ochranné zátarasy a celým svým tělem zastavil vedoucího brazilského běžce. Toho natlačil do přihlížejících diváků a Lima tak ztratil několik desítek drahocenných sekund. Brazilec se po návratu na trať nedokázal opět zkoncentrovat, přesto nakonec cíli slavil bronzovou medaili.

Kdoví, co by se stalo kdyby mi přihlížející nepomohli. Bylo to obrovsky náročné, ale moje odhodlání vyhrát medaili a olympijský duch mě vedly do cíle,“ komentoval celý incident Lima. Ten se přitom stal další obětí čtyřiasedmdesátiletého bývalého kněze Niala Horana, který o rok dříve zastavil dokonce závod Formule 1 v anglickém Silvestrone. V průběhu jedenáctého kola vběhnul na trať a mezi jedoucími monoposty mával transparenty s religiózní tématikou.

iZdroj fotografie: Formule 1

Měl v plánu narušit také německé pořadatelství Mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 pomocí pro-nacistické demonstrace. Tehdy se mu však dostat na stadion po zásahu tamní policie nepodařilo a strávil dva měsíce ve vazbě. Laicizovaný kněz v zeleném irském kiltu chtěl podle svých slov narušování sportovních událostí upozornit na blížící se konec světa a přimět svět ke čtení bible. Po této události však upustil od dalších incidentů.

Zlato od krajana odmítnul

Nešťastný incident měl dobrý konec pro bronzového Vanderlei de Limu. Ten obdržel po závodě Medaili Pierra Coubertina a beachvolejbalista Emanuel Rego mu dokonce nabídnul své olympijské zlato. To však Lima odmítnul a o několik měsíců později se stal jako první vytrvalec brazilským Sportovcem roku. Pro mladé běžce je Lima, který se stále těší velké popularitě, dodnes symbolem odhodlání. Proto není divu, že právě on před pěti lety zapaloval za potlesku tribun olympijský oheň zahajující Olympiádu v Rio de Janeiro.

Zdroj: NY Times, World Athletics, Irish Times, The Argus

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články