7 způsobů, jak vám bobkový list může zlepšit zdraví

                   

Bobkový list je známé kuchyňské koření, které se získává sušením listů vavřínu ušlechtilého. Tento keř se původně nacházel v Malé Asii, ale dnes se hojně pěstuje v celém Středomoří. Kromě výrazného aroma a zajímavé chuti ale umí také něco dalšího – umí léčit. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu B, který uklidňuje nervový systém, a dalším chemickým sloučeninám je bobkový list vhodný na léčení některých zdravotních neduhů. Podívejte se, jak ho aplikovat na tu kterou nemoc, aby vám co nejdříve zabral.

 1. Sirup proti kašli

Sirup krásně voní, a i dobře chutná, skladovat se ale musí ve skleněné lahvičce, která se dá uzavřít. Užívá se jedna čajová lžička denně.

Potřeby:

 • 15 lístků bobkového listu
 • 500 gramů cukru
 • 250 ml citrónové šťávy

Postup:

Do malého hrníčku nalijte citrónovou šťávu a přidejte cukr a bobkový list. Vařte na mírném plamenu, dokud nezačne směs houstnout. Poté odstavte a přeceďte do lahvičky.

 1. Na dobrý spánek

Listy bobkového listu vložte pod polštář. Díky jejich aroma a silicím, které obsahuje, se z vašeho organismu odplaví stres a napětí a vy se krásně uvolníte. Spánek pak přijde rychleji a bude mnohem hlubší a kvalitnější.

 1. Pro odstranění uložené soli v těle

Díky zakoupeným potravinám i našemu životnímu stylu, přijímáme denně spoustu soli. Dokonce více, než je doporučená denní dávka. A proto je nutné občas tělo od tohoto minerálu očistit. Kúra s bobkovým listem je na to vhodná. Stačí do 300 ml vody přidat 5 gramů bobkového listu a na mírném plamenu zahřívat cca 10 minut. Tento odvar potom sceďte a popíjejte po celý den.

iBobkový list pomůže i se solí uloženou v těle.
 1. Tonikum na podrážděnou pokožku i revma

Při podráždění pokožky nebo bodnutí hmyzem, je vhodné aplikovat obklad s bobkovým listem. Sníží nejen zarudnutí a otok, ale také utlumí bolest. Dobrou volbou je tedy i v případě, že trpíte revmatem nebo bolestmi kloubů. S touto kúrou budete mít tonikum vždycky po ruce, vždycky ho jenom kápnete na obklad a přiložíte na bolavé místo.

Potřeby:

 • 200 ml lihu
 • 50 g bobkového listu
 • 400 ml olivového oleje

Postup:

Bobkový list nechte louhovat v lihu 24 hodin. Poté přidejte 400 ml olivového oleje a tuto směs dejte do hrníčku, který můžete zahřívat. Buď jej dejte na opravdu nízký plamen a hlídejte, aby se směs nevařila. Bude to trvat 5 hodin. Druhou možností je vložit směs i s rendlíkem do trouby a tu nastavit na nízkou teplotu. Tonikum se tak bude zahřívat, ale nezačne se vařit.

iObklad s bobkovým listem sníží podráždění pokožky po bodnutí hmyzem.
 1. Na revma

Při revmatických bolestech nebo v případě ukládání kyseliny močové do kloubů, vyzkoušejte výše zmíněné tonikum. Pokud se vám ale nechce čekat, zde je ještě jeden recept připravovaný „zastudena“. Ten potom můžete použít hned.

Stačí rozdrtit pár snítek bobkového listu a zalít ho trochou olivového oleje. Natřete bolavé místo a poté ho ovažte obvazem. Nechte působit nejlépe přes noc.

 1. Při špatném trávení

Když vás trápí špatné zažívání, pálí vás žáha nebo trpíte plynatostí a nadýmáním, připravte si odvar z bobkového listu. Dva lístky rozmačkejte a zalijte v hrníčku horkou vodou. Nechte odstát pět minut a poté sceďte. Popíjejte vlažné.

 1. Pro zdravou a krásnou pleť

Rozdrcené bobkové listy zalijte teplou vodou a nad plamenem nechte přejít varem. Odstavte a namočte do odvaru vatový tampónek, kterým si potřete obličej. Nechte chvíli působit a poté spláchněte vodou.

A zde jsou další tipy, jak vám bobkový list může pomoci zdravotně i jinak:

 • předcházení cukrovce – snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • odhání moli z šatní skříně
 • má antibakteriální účinky
 • působí protizánětlivě
 • používá se při zánětu sedacího nervu
 • podporuje cirkulaci krve
 • zlepšuje paměť, pozornost a koncentraci
 • ulevuje od bolesti kloubů a páteře
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články