Celerová šťáva vyléčí bolesti hlavy, nadýmání a očistí tělo od toxinů

Zdroj fotografie: Depositphotos

Sociální média jsou plná fotografiemi lidí s celerovým džusem. Celer je najednou v centru pozornosti mnoha lidí. Ano, je pravda, že je zdravý. Celer obsahuje velké množství vitamínu C a obsahuje také vitamín B.

Navíc obsahuje vlákninu. K tomu je řapíkatý celer křupavý, plný vody a velmi osvěžující. Je ale opravdu celerová šťáva tak úžasná, jak se o ní tvrdí? Dokáže vyřešit kožní potíže nebo syndrom dráždivého trakčníku? Vyřeší plynatost, nadýmání nebo migrény?

Je chutný a prospěšný

Ano, celerová šťáva vám zaručí hydrataci, nápoj je svěží. Celerová šťáva je příjemným způsobem, jak začít den a nastartovat organismus. Mýtická tvrzení o celerové šťávě by vás měla nechat chladnými. Pokud by celerová šťáva skutečně vyplavila viry z těla a vyléčila migrény, nebyl by svět bez infekcí dýchacích cest a bolesti hlavy? A lékařská vysvětlení týkající se schopností celerové šťávy nedávají smysl – například to, že pití celerové šťávy zvyšuje žluč (žluč se tvoří v játrech) nebo že obnovuje váš centrální nervový systém.

Zdroj fotografie: Pixabay

Nehledě na to, že existují nevýhody odšťavňování obecně. Ano je rychlejší usrkávat šťávu, než jíst křupavou zeleninu nebo celé ovoce. Vaše tělo se však bude cítit více hladově poté, co vypijete drink. Hlavní nevýhodou však je, že při odšťavňování ovoce a zelenina ztrácí vlákninu. Tvrdí se, že odstranění vlákniny z celeru činí léčivou sílu účinnější, ale na rozdíl od celeru je vláknina ve skutečnosti pro vaše tělo prokazatelně prospěšná.

Výhody vlákniny z celeru

Vláknina v těle je velmi důležitá, mimo jiné například pro snížení hladiny cholesterolu. Pokud tedy chcete získat výhody vlákniny, je lepší volbou z celeru udělat smoothie. Tím budete konzumovat opravdu celou zeleninu, nejen džus. Jinak opravdu není prokázané, že by řapíkatý celer byl zázračný jak se tvrdí a očistil vaše tělo. Paradoxně můžete se sklenicí šťávy vypít i značnou dávku cizorodých látek, od kterých se chcete původně očistit. Konvenčně vypěstovaný řapíkatý celer totiž obsahuje relativně vyšší množství pesticidů než jiná zelenina.

Zdroj fotografie: Pixabay

Dalším úskalím jsou alergické reakce. Ty mohou způsobovat právě obsažené pesticidy. Pokud tedy skutečně chcete prospět svému tělu a očistit ho, vyzkoušejte raději celkově odlehčené stravování a zařaďte také pohyb. Pokud přeci jen chcete nějak tělo vyčistit, zaměřte se na čerstvé a přirozené potraviny. Tedy různé druhy ovoce a zeleniny, ořechů, semínek, luštěnin a celozrnných výrobků. Omezte konzumaci masa a mléčných výrobků a denně choďte na čerstvý vzduch.