Můžeme pít dietní ochucené vody při přerušovaném půstu?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Většina ochucených vod má 0-10 kalorií na porci, ale jejich pití při půstu je složité. Co je tedy potřeba vědět?

Existuje jedno jednoduché pravidlo, pokud jde o výběr nápojů, když jste nalačno. Vyvarujte s čehokoli s kaloriemi. Cílem přerušovaného hladovění je zůstat po určitou dobu nalačno. Nejíst a nepít žádné sacharidy, tuky ani bílkoviny. Díky tomu může vaše tělo přestat produkovat inzulín, takže místo glukózy uložené v játrech používá pro energii ketony uložené v tuku.

Ketogeneze může zpomalit stárnutí

Proces ketogeneze může zpomalit stárnutí, snížit chronický zánět a vést k lepší hladině cukru v krvi. Protože dietní sody většinou nemají kalorie, je v pořádku je pít nalačno. Přerušovaný půst není jen jeden dietní plán. Ve skutečnosti je jich několik. Základní koncept je, že tento životní styl stravování omezuje, když jíte. Ne to, co jíte. Jak tedy začít přerušovaný půst.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyzkoušet můžete metodu 16:8 nebo 14:10. U těchto časově omezených metod jíte pouze během určitého období. Můžete jíst jen v osmihodinovém okně (řekněme od 10:00 do 18:00) a postit se dalších 16 hodin (18:00 – 10:00). V dalším modelu můžete přepínat mezi dny stravování a dny na lačno. Metoda 5:2 dovoluje jíst pět dní obvyklým způsobem a dva po sobě jdoucí dny budete nalačno. Metoda Eat-Stop-Eat znamená nejíst 24 hodin v kuse jednou nebo dvakrát týdně. Poslední metoda dovoluje čtyřhodinové jídelní okno.

Můžete tedy pít sodovku při přerušovaném půstu?

Technicky vzato má většina těchto nápojů nulové kalorie. Pokud je však vaším cílem zhubnout, pití sodovky může stále fungovat proti vašemu cíli. I dietní ovocná sodovka totiž zvyšuje chuť na cukr a hlad po celý den. Ačkoli většina dietních nápojů nemá kalorie, někteří lidé po jejím požívání mohou vylučovat inzulín v reakci na sladkou chuť, ačkoli nejde přímo o cukr.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Nápoje slazené cukrem jsou hlavním zdrojem přidaných cukrů ve stravě. Ty mohou vést k celé řadě poškození zdraví. Komplikované to je, pokud pijete nápoje s umělými sladidly. Ačkoli přiměřené množství umělých sladidel je bezpečné, ideální je vyhnout se jim. Zejména pak v době půstu. Na půst jako takový si však dejte pozor. Nepouštějte se do něj pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte léky na cukrovku ,případně trpíte poruchou příjmu potravy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články