Jak rychle a efektivně zhubnout po porodu

                   

Dosáhnout zdravé nebo dokonce vytoužené hmotnosti po porodu může být boj. Z počátku se toho na vás může být opravdu hodně, vyzkoušejte však účinné metody hubnutí.

Vrátit se po porodu ke své váze je velmi důležité, obzvlášť pokud plánujete v budoucnu ještě otěhotnět. Zpočátku se vám to zřejmě bude zdát nemožné. Péče o novorozence je mnohdy stresující, vyčerpávající a přizpůsobit se nové rutině také není jednoduché. Navíc je nejprve velmi důležité zotavit se z porodu. Pojďme se však podívat na několik účinných metod, jak dosáhnout zdravé hmotnosti.

Z čeho se skládají těhotenská kila

V těhotenství by žena měla přibrat 12 až 16 kilogramů hmotnosti. Doporučené přírůstky hmotnosti se samozřejmě liší u osob s nadváhou, podváhou nebo při vícečetném těhotenství. Přírůstek hmotnosti je složený z hmotnosti dítěte, placenty, plodové vody, prsní tkáně, krve, zvětšené dělohy a tukových zásob. Přebytečný tuk v tomto případě slouží jako energetická rezerva pro porod a kojení. Nadměrný přírůstek hmotnosti však může mít za následek příliš mnoho tuku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Téměř polovina žen přibere v těhotenství více než je doporučené. Důsledkem udržení této nadváhy je zvýšené riziko nadváhy, cukrovky nebo srdečních onemocnění. Navíc existuje větší riziko komplikací během těhotenství a vyšší zdravotní riziko pro ženy s gestačním diabetem.

Na dietu zapomeňte

Buďte realisté. Nevěřte příběhům celebrit o extrémně rychlém hubnutí. Hubnutí po porodu zkrátka nějakou dobu trvá. Studie z roku 2O15 dokonce říká, že 75% žen byla rok po porodu těžší než před otěhotněním. V závislosti na tom, kolik jste v těhotenství přibrali je reálné, že během následujícího roku až dvou zhubnete asi 4,5 kg. Pokud jste tedy přibrali více, je možné, že vaše váha zůstane vyšší. Snižování váhy pomůže dobrý stravovací plán, cvičení a také kojení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zapomeňte však na diety. Po porodu potřebuje vaše tělo i vaše dítě dobrou výživu. Tělo se potřebuje uzdravit a zotavit. Při kojení navíc potřebujete více kalorií než obvykle. Věděli jste, že kojení je stejně náročné jako šichta dělníka? Pokud byste tedy začala držet nízkokalorickou dietu, pocítíte únavu. K tomu připočtěte péči o miminko a nedostatek spánku. Příjem kalorií můžete snížit maximálně o 500 kalorií denně. Ideální je však spálit alespoň 200 z nich cvičením.

Pokud můžete, kojte

Kojení dítěte během prvního půl roku dítěte doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Výhody kojení pocítí nejen vaše dítě, ale i vy. Mateřské mléko vašemu miminku poskytuje veškeré potřebné živiny, které potřebuje k růstu. Kromě toho mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají miminku bojovat s viry a bakteriemi. Díky kojení se snižuje riziko astmatu, obezity, cukrovky, respiračních onemocnění, infekcí uší, syndromu náhlé smrti kojenců (SIDS) a gastrointestinálních infekcí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navíc kojení snižuje riziko nemoci matky. Kojící ženy mají nižší riziko vysokého tlaku, cukrovky, rakoviny prsu a vaječníků. Navíc je dokázané, že kojení podporuje poporodní hubnutí. Během prvních 3 měsíců kojení však nemusí dojít k žádnému úbytku hmotnosti nebo dokonce k nějakému přibývání na váze. Je to způsobeno zvýšenou potřebou a příjmem kalorií a sníženou fyzickou aktivitou během laktace.

Sledujte příjem kalorií

Počítat kalorie není zrovna zábavné, může vám s tím však pomoci nějaká aplikace do chytrého telefonu. Díky sledování toho, co sníte můžete zjistit mezery ve vašem stravování. Speciální aplikace vám ukáže, zda přijímáte dost sacharidů, tuků, bílkovin, vlákniny a vitamínů. Hned přehledně uvidíte, zda přijímáte dostatek kalorií. Může se vám totiž zdát, že jíte hodně, kojením však mnoho kalorií spálíte, stejně jako péčí o miminko. Pokud nechcete využívat aplikace, zkuste si vést jídelníček, fotografovat, co sníte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Důležitým obsahem stravy je vláknina a bílkoviny. Nezapomínejte proto do svého jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu. Vláknina vám pomůže cítit se sytější. Díky vláknině se zpomalí vaše trávení a sníží se tak hladina hladových hormonů. Přijímat musíte také dostatek bílkovin, které snižují chuť k jídlu až o 60%. Bílkoviny najdete v rybím mase, libovém mase, ořechách, mléčných výrobcích, vejcích nebo luštěninách. Na vejce a luštěniny však dejte pozor. Mohou nadýmat, což způsobí miminku koliku.

Mějte doma jen zdravé potraviny

Potraviny, které máte doma, mají samozřejmě vliv na to, co jíte. Pokud vás honí mlsná, je ideální mít po ruce zdravou alternativu svačinky. Co byste tedy měli mít po ruce? Nakrájenou zeleninu, sušené ovoce nebo ořechy, sýry nebo občerstvení z mořských řas. Naopak byste se měli vyhnout přidanému cukru a rafinovaným sacharidům. Nekupujte si tedy domů sladké nápoje, džusy, sušenky, sladké pomazánky, koláče ani bílou mouku či pečivo z ní.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Pixabay

Nevhodné jsou samozřejmě hotová jídla, krabicové směsi, sušenky a bonbóny, hranolky nebo jídla z rychlého občerstvení. Všechna tato jídla mají vysoký obsah cukru, nezdravých tuků, soli a kalorií. Naprosto byste se měla vyhnout alkoholickým nápojům. Alkohol jsou kalorie navíc a mimo jiné neexistuje žádná bezpečná hladina pro kojence.

Pohyb, spánek, podpora

Začít cvičit ihned po porodu nepůjde. S rozhodováním, kdy začít s cvičením by měl pomoci lékař. Pro začátek však můžete alespoň chodit. Procházka s kočárkem bude prospěšná z hlediska pohybu i z hlediska zdravého vzduchu pro vás i miminko. Důležitý je také dostatek spánku. Nedostatek spánku totiž může vést k obezitě. Požádejte tedy o pomoc svoji rodinu, abyste si mohla dostatečně odpočinout. Je toho na vás mnoho? Požádejte přátelé nebo rodinu o částečnou pomoc s péčí od dítě, úklidem nebo přípravou jídla.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud potřebujete ještě další pomoc, může vám nabídnout podporu lékař, dietolog nebo psycholog. Důležité je nestydět si o pomoc říci. Není ostuda přiznat si své slabosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články