Snižte svůj vysoký krevní tlak s těmito 10 cviky během několika minut

Chronicky zvýšený nebo snížený krevní tlak je poměrně dost časté onemocnění, se kterým se těžko bojuje. Navíc mnoho lidí ani neví, že jsou ohroženi a neléčí se. Podívejte se, jak těchto několik cviků vám může s touto zákeřnou nemocí pomoci.

Zvýšený krevní tlak byste neměli podceňovat.

Zvýšený krevní tlak neboli hypertenze je onemocnění, kdy tlak krve je v cévách chronicky zvýšen. V úplném důsledku může vést tato nemoc k mrtvici nebo infarktu, ale velmi běžná je se svými slabšími projevy. Odhaduje se, že téměř každý čtvrtý člověk trpí zvýšeným tlakem, ale málokterý si je toho vědom a léčí se s tím. Zanedbaný vysoký krevní tlak může velmi výrazně poškodit naše zdraví, ovšem jeho léčba není zase tak účinná. Většina léků na předpis ve spojitosti s touto nemocí léčí pouze příznaky a nikoliv samotnou příčinu vysokého krevního tlaku. Pokud na to chcete jít jinak a bez tablet, podívejte se na tyto cviky od doktora Šišonina.

 

Co je to hypertenze a jaké má důsledky

Když někdo trpí zvýšeným krevním tlakem, potom jsou jeho cévy stlačené a tedy i zúžené. Krev potom proudí v menším množství, což je pro mozek devastující. Ten tedy vysílá signál, aby srdce pumpovalo více krve a k němu se tak dostávalo tolik kyslíku a krve, kolik by mělo. Srdce tento pokyn přejímá a pumpuje více krve, která ale v zúžených cévách vytváří napětí. Jakmile se takto nemocný člověk dostane do stresové situace nebo napětí, může u něho zúžení cév dojít dokonce do krajních mezí a vyvolat infarkt nebo mrtvici. Celkově může hypertenze vyvolávat:

 • závratě
 • bolesti hlavy
 • krvácení z nosu
 • únavu
 • mrtvici
 • infarkt
 • dušnost
 • nevolnost
 • poruchy vidění

Zvýšený krevní tlak je nejčastěji léčen různými tabletami – ty se ale nesoustředí na příčinu zvýšeného krevního tlaku, ale na potlačování symptomů. Léky mohou být na zabránění srdci, aby fungovalo v rychlejším tempu, na uklidnění mozkové činnosti, na zlepšení extrahování kyslíku z krve do mozku. Nejúčinnějším lékem vůbec je ale pohyb.

Léky léčí jenom symptomy.

 Krční a obličejové cviky podle doktora Šišonina

Sestava cviků podle tohoto lékaře je naprosto bezpečná a můžete ji proto provádět v pohodlí svého domova. Zpočátku byste ji měli praktikovat denně, později postačí 2x až 3x za týden. Nejdůležitější je udržovat si během provádění cviků rovná záda. Na každý vám potom budou stačit 3 minuty.

 1. Metronom

Cvik je velmi snadný. Posaďte se rovně a poté nakloňte hlavu na levou stranu. Nemělo by vás to bolet, ale měli byste vnímat lehké pnutí. Zůstaňte v této poloze 10 vteřin a poté pomalu hlavu přetočte na stranu druhou. I nyní zůstaňte v této poloze 10 vteřin.

 1. Pružina

I zde se budou opakovat dva pohyby, každý po 10 vteřinách. Prvním pohybem je zasunutí brady, druhým poté vystrčení brady co nejvíce dopředu. Nebojte se přitom zaklonit trochu hlavu.

 1. Stesk

Hlavu vysuňte dopředu a poté jí otočte tak, aby se vaše brada dotkla oblasti pod pravým ramenem. Vydržte 10 vteřin a poté aplikujte na druhou stranu.

 1. Pohled do nebe

Seďte rovně a otočte hlavu co nejvíce doprava. Nehýbejte přitom horní částí těla pouze hlavou. Oči potom zvedněte směrem ke stropu. Vydržte 10 vteřin a poté opakujte na druhou stranu.

 1. Rámeček

Svou pravou ruku položte na levé rameno a hlavu otočte doprava. Bradu si položte na pravé rameno. V této pozici vydržte 10 vteřin a poté opakujte na druhou stranu.

 1. Fakír

Ruce zvedněte nad hlavu a vytvořte z nich nad hlavou stříšku, kdy prsty směřují nahoru. Otočte hlavou doprava a vytrvejte 10 vteřin. Poté hlavu otočte doleva a rovněž vyčkejte 10 vteřin. Ruce spusťte dolů a cvik opakujte od začátku.

 1. Letadlo

Rozpažte a udržujte ruce ve výšce ramen. Dívejte se před sebe. Po 10 vteřinách ruce složte na kolena, aby vás nebolela a cvik opakujte.

 1. Volavka

Ruce dejte v prodloužené těla za sebe, abyste cítili, že se vám napnuli mezilopatkové svaly. Brada směřuje nahoru, přičemž ruce se vytahují směrem dolů. Vydržte 10 vteřin a poté si 2 vteřinky odpočněte, než budete cvik opakovat.

 1. Strom

Zvedněte ruce nad hlavu tak, aby dlaně směřovaly ke stropu. Zároveň by se špičky prstů měly dotýkat. Vydržte 10 vteřin a poté cvik ukončete na pár vteřin.

 1. Protažení

Posledním cvikem je protažení hlavy. Levou rukou se chytněte za pravé ucho a tahem si hlavu položte na rameno. Chvíli vydržte a poté aplikujte na druhou stranu. Hlavu protáhněte i směrem dolů a do strany – do týlu si dejte spojené ruce a jejich tíhou nechte krční svaly, aby se protáhly.