Co je tak skvělého na prkně (planking)? – SportyŽivě

Co je tak skvělého na prkně (planking)?

                   
  1. Znáte takzvaný plank neboli prkno? Lidé se dělí na dva tábory. Na ty, kteří ho bytostně nenávidí a na ty, kteří ho milují.

Ať už patříte k jedné nebo k druhé skupině měli byste vědět, že prkno je základem fitness. A to z dobrého důvodu. Tento cvik vyzývá celé vaše tělo (a zejména vaše jádro) a navíc k němu není vůbec nic potřeba. Nepotřebujete žádné vybavení a zvládnete ho takřka kdekoli. A co je tedy na prkně tak zázračného a bezkonkurenčního?
Prkno buduje základní sílu

Plank podporuje držení vašeho těla, buduje sílu a podporuje také rovnováhu. A navíc je to pohyb, který napodobuje to, co děláme celý den. Když stojíme, jsme vlastně v takovém pohyblivém prkně. Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího možného prkna, vytáhněte se z krku, zatáhněte břicho, zatlačte do pat a boky držte v jedné linii s trupem. Takto dokonalý „postoj“ vám zaručí práci všech svalových skupin. Okamžitě to pocítíte. Tělo začne asi po deseti sekundách aktivovat podpůrné svaly, aby se udrželo.


iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud chcete trénovat hlavně příčný břišní sval, pak střídejte prkno s odpočinkem po několika vteřinách. Ideální je deset vteřin prkno, tři vteřiny odpočinku a tak pořád dokola. Ideální je tento postup alespoň šestkrát zopakovat. Je možné, že vás to po nějaké době začne nudit. Pak prkno ozvláštněte. Zkuste takzvanou pilu. V prkně se pomalu pohybujte dopředu a dozadu. Nebo v prkně postupně zvedejte nohy směrem ke stropu. Každou nohu zvedněte alespoň dvacetkrát a pak se vrhněte na druhou.

Zkuste další cviky

Zkusit můžete také rotaci na boční prkno. Otočte se napravo, zpět doprostřed a nalevo. Takto opakujte několikrát dokola. Skvělým ozvláštněním je také pohyb rukou. Začněte s prknem na rukou, potom po jednom položte lokty na podlahu. Udržujte své jádro vtažené, zatímco tlačíte zpět do svých rukou. Dále zkuste v pozici prkna opatrně zvednou ruku a udržet rovnováhu. Pokud se vám to podaří, zvedněte i opačnou nohu. Několikrát se zhluboka nadechněte a opakujte cvičení na opačnou stranu.


iZdroj fotografie: Pixabay

Na prkno si dejte pozor, pokud jste těhotná nebo čerstvě po porodu. Plank totiž může způsobit nitrobřišní tlak na oddělující se pojivovou tkáň. V příliš velký tlak může přispět k diastázi, což je situace, kdy po příchodu dítěte zůstávají svaly jádra abnormálně oddělené. Pokud vám v planku nic nebrání, při cvičení se vždy ujistěte, že máte jádro pevné a po celou dobu dýcháte. Pokud máte pocit, že vytlačíte své jádro a necítíte podporu, je potřeba na správném provedení cviku ještě zapracovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 263 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit