Zrušit Taxis? Neblázněte, vždyť jde o hlavní tahák a symbol celé Velké pardubické

NÁZOR: Každý rok zní po Velké pardubické hlasy vyzývající ke zrušení Velkého Taxisova příkopu. Vyškrtnutí nejtěžší překážky je ale naprostý nesmysl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Smrt koně je vždy velmi smutný moment, ať už nepřežije pád na jakékoliv překážce. Poslední obětí je devítiletý ryzák Stuke, který nepřežil kolizi na Velkém Taxisově příkopu během 133. Velké pardubické. Právě Stuke s francouzským žokejem Benoitem Claudicem se postaral o katastrofu, když před překážkou vybočil a zbrzdil několik soupeřů. Způsobil pád téměř poloviny startovního pole. „Když nějaký kůň udělá takový zmatek, tak je to průser,“ prohlásil osminásobný vítěz VP Josef Váňa. Ostatní koně legendární překážku, až na jednu výjimku, zvládli překonat.

Záchranáři v akci

Tou výjimkou byl Argan v sedle s Martinem Liškou, který na Taxis nabíhal až mezi posledními. Když viděl problémy před sebou, změnil žokej směr. Argan skok zvládl, Liška se ale v sedle neudržel, navíc se mu při pádu zachytila noha ve třmenu. Deník Sport informoval, že zraněného žokeje záchranáři na místě oživovali a následně byl převezen do nemocnice. Podle všeho je v pořádku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím se dostáváme k podstatě. Je na vině samotný Velký Taxisův příkop, nezkušený kůň nebo žokej? Kritici řeknou, že na této překážce zemřelo v historii 26 koní. Zní to ošklivě, to ano. Není to ale tak, že dobře připravený kůň se zkušeným žokejem překážku zvládnou? Navíc samotný Taxis je značně menší, než v minulosti. Původně měl dva metry hluboký a pět metrů dlouhý příkop s živým plotem 1,5 x 1,5 metru.

Zrušit Taxis? Nesmysl

Příkop dnešního Taxisu je metr hluboký a čtyři metry dlouhý, přičemž doskoková hrana byla výrazně zmírněna. I koně, kteří tzv. nedoskočí, tak mohou v dostihu pokračovat. Jen v letošním ročníku Velké pardubické ustáli situaci čtyři koně. Rušit tuto legendární překážku, kterou koně překonávají v jediném dostihu za rok a není možné na ní ani trénovat, je nesmysl.

Samotný Velký Taxisův příkop je do jisté míry symbolem Velké pardubické. Jde o nejsledovanější překážku, o které se vždy nejvíce mluví. Bez Taxisu by Velká pardubická přišla o část svého kouzla a koně beztak mohou padnout i na ostatních překážkách. „Odmítám názor, že Taxis je pohřebištěm koní. Zkušený jezdec a dobře připravený kůň, který umí skákat, si s Taxisem poradí,“ zmínil Josef Váňa. Souhlasíte s ním?

Měl by být Velký Taxisův příkop zrušen?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články