Olympiáda v Česku: Ano, už se těšíme. V Praze nebo Brně?

NÁZOR: Jednou za čas sportovní funkcionáře a politiky napadne, že je Česko připravené na pořádání olympiády. Mají pravdu nebo jde o nesmysl? A chtěli byste vůbec, aby Praha hostila olympijské hry?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myšlenka kandidatury na pořádání olympiády se v Česku resp. Československu nezrodila poprvé. Praha se dokonce přihlásila hned třikrát (1924, 1980 a 2016). Naposledy skončila snaha o pořádání olympijských her v české metropoli fiaskem, přesto se stále objevují funkcionáři a politici, kteří živí naději na uskutečnění největší sportovní akce. Je to ale rozumné a zvládli by Češi hostit OH?

Vždy je to o penězích

Česko v uplynulých letech potvrdilo, že zvládne úspěšně uspořádat velkou mezinárodní akci. Ať už šlo o mistrovství světa ve florbale, v biatlonu, ME v basketbalu i v dalších sportech, Češi si vedli velmi dobře. Jenže olympiáda? To je úplně jiná liga, jiný vesmír. Nejde o to, že by Češi nezvládli zorganizovat samotnou obří sportovní akci. Hlavní zádrhel je jinde. Peníze a zase peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jen pro ilustraci se podívejme, kolik vyšlo pořádání LOH v uplynulých letech. Londýn (2012) vyšel na necelých 9 miliard liber, tedy přibližně 283,5 miliard korun. V porovnání s Rio de Janeirem (2016) a Tokiem (2020) to ale nic není. Hry v Brazílii vyšly na 13,1 miliardy dolarů (cca 419 miliard korun) a japonská metropole dokonce zaplatila 28 miliard dolarů (zhruba 817,6 miliard korun)! Máme jako Češi na něco takového? Odpověď je jednoduchá.

Praha za Béma

Už v úvodu tisíciletí, kdy podporoval kandidaturu Prahy především tehdejší primátor hlavního města Pavel Bém, vycházela studie na pořádání her v Česku na 130 miliard korun. Tato částka je ale zavádějící, nezbytné investice do infrastruktury už tehdy byly vyčísleny cca na 600 miliard korun. Nyní by se nepochybně jednalo o mnohem vyšší částky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poskytla by česká vláda potřebné garance pro kandidaturu? Po covidu, energetické krizi a válce na Ukrajině ani omylem. Po volbách ale může být vše jinak. Koneckonců u Andreje Babiše člověk nikdy neví… Každopádně už Topolánkova vláda při poslední české kandidatuře odmítla garance přislíbit. A nakonec se Praha ani oficiálním kandidátským městem nestala. Zůstaly jen účty na 70 milionů korun.

Samozřejmě je tu i pozitivní stránka. Česku by výrazně stoupl turismus a mezinárodní prestiž, během příprav na OH by vzniklo velké množství pracovních příležitostí a investice by prospěly českým firmám. Sportovci by také uvítali rekonstruování popř. stavbu nových sportovišť. Ale kdo by to zaplatil? Tuto finanční sebevraždu bychom spáchali my všichni dohromady.

Souhlasili byste s kandidaturou Česka na pořádání OH?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články