Reprezentovala Česko na zimní i letní olympiádě, teď končí. Zdraví nedrží, přiznává

Její jméno se bezpochyby zapsalo do historie českého sportu. Nyní po dvou absolvovaných letních a třech zimních olympiádách ukončila sportovní kariéru.

i Zdroj fotografie: Svaz lyžařů České republiky
                   

Jméno Evy Vrabcové-Nývltové netřeba sportovním fanouškům představovat. Někdejší úspěšná běžkyně na lyžích se zúčastnila olympijských her v Turíně, Vancouveru i Soči. Posléze se věnovala atletice, zejména maratonu, v němž reprezentovala české barvy pod pěti kruhy v Riu de Janeiru a naposledy v Tokiu. V sedmatřiceti letech se však rozhodla svou mnohaletou sportovní kariéru ukončit.

Zdraví nedrží tak, jak bych si přála, tak abych mohla trénovat, aby výkony byly na nějakých mých limitech, a musím se přizpůsobit tomu, že tělo už prostě nechce vrcholový sport,“ přiznala pro Radiožurnál Sport. Podle Vrabcové-Nývltové byl frustrující zejména poslední rok, kdy zjišťovala skutečný rozsah svých zranění. „Všechna vyšetření, co jsem absolvovala, tak nikdo neví, proč mě to bolelo a nenašla se ta příčina,“ kroutí hlavou.

i

Kdybych věděla, proč to bolí, a dalo se to řešit, tak bych to řešila. Když ale nikde nic není vidět a bolí to, tak mi nezbývá než čekat,“ dodává trojnásobná mistryně České republiky v atletice. Její poslední olympijský závod maratonu, který absolvovala v Tokiu před dvěma lety, tak zůstane smutnou tečkou. Závod totiž sice odstartovala, ale nedokončila, což vnímá jako svou „osobní potupu a ostudu.“

Neměla jsem do závodu nastupovat, ví

Podle Vrabcové-Nývltové bylo chybou do samotného závodu nastoupit. „Rozhodně se to stát nemělo, vždycky jsem říkala, že závody se balit nemají, a obzvlášť ne na olympiádě. Tam to ale nešlo, nemohla jsem chodit,“ doplňuje s tím, že přesto doufala ve zlepšení zdravotní situace. „Když už jsem tam byla, tak moje závodnické srdce to chtělo alespoň zkusit a doufala jsem, že to třeba povolí. Přiznávám, že neměla, ale ve chvíli, kdy jsem odlétala, tak jsem pořád ještě věřila, že to bude dobré. Radikálně se to zhoršilo až v Tokiu,“ dodává.

Přesto její pestrá kariéra zůstává zapsána do českých olympijských kronik. Dnes se někdejší běžkyně na lyžích a maratonská běžkyně věnuje péči o závodníky v rámci mezinárodních maratonů.

Vzpomnáte si na olympijské výkony Evy Vrabcové-Nývltové?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články