České olympijské naději diagnostikovali vážnou chorobu. Ohrožuje její výkony

Patří ke žhavým českým olympijským želízkům. Jenže snažení české reprezentantky komplikuje vážná nemoc. Ovlivňuje její výkon. Ona se však nevzdává.

i Zdroj fotografie: Český olympijský tým
                   

Skeletonistka Anna Fernstädtová mířila ke hvězdám. V roce 2022 však české reprezentantce krátce před olympiádou v Pekingu lékaři diagnostikovali diabetes prvního typu. Cukrovka je sama o sobě velmi vážnou chorobou. Rodačka z Prahy však má kvůli nemoci i problémy závodit. Jde o její hmotnost, kterou ovlivňuje užívání inzulinu.

Fernstädtová si píchá inzulin

Kvůli nárůstu váhy začala jezdit na lehčím skeletonu. Nyní hmotnost svých saní zvýšila ze 23 na 28 kilogramů. Kvůli tomu ale nutně potřebuje nějaká kila shodit. Minimálně dvě až tři kila, aby vyhověla předpisům. Jenže kvůli cukrovce je to velmi složité. „Inzulin je anabolický hormon. Když si píchnu, tak se všechno uloží. Řešíme stravu i s doktorkou. V létě to šlo, uvidíme, jak to zvládnu udržet v zimě,“ uvedl pro ČTK trojnásobná juniorská mistryně světa Fernstädtová.

Jeden z nejšikovnějších českých fotbalistů boural opilý. Vytáhli ho z hořícího vraku

Právě vyšší váha saní je pro závodnice výhodou. „Bez těch těžkých saní to nejde. Je to obrovský rozdíl, jak je to jiná distribuce váhy. Úplně jinak se to dá řídit a dá se to vůbec řídit. Já jsem se zachraňovala dolů korytem a jenom jsem bojovala, abych nesmykovala,“ vysvětlila Fernstädtová. Problémy má i v tréninku. „Jak jsme měli dlouhé tréninky, tak jsem třeba půl dne nejedla, protože jsem si nechtěla píchat inzulin. To se pak sčítalo ke konci, že jsem nemohla,“ vysvětlila Fernstädtová.

Musí se držet naživu

V minulé sezoně získala sedmadvacetiletá závodnice stříbro z mixu ve Světovém poháru v Altenbergu s bratrancem Timonem Drahoňovským. Jinak to ale byla bída. V celkovém pořadí skončila jednadvacátá. Veškeré úsilí směřuje na olympiádu do Milána 2026. Ten trénink je naplánovaný na čtyři roky. Pokračujeme v tom bloku, přidali jsme nějaké nové cviky. Hodně jsme byli na ledě. Spíš jsme sprintovali, dělali jsme míň vytrvalosti na začátku, protože ta byla vybudovaná z předchozích let. Bylo to zaměřené na sprinty a na sílu,“ řekla Fernstädtová.

Z přenosů na ČT Sport se vytratil známý fotbalový expert. Dostal neodmítnutelnou nabídku

Někdejší německá reprezentantka za Česko závodí od roku 2018. Hladinu cukru v krvi řeší od zjištění problémů prakticky nepřetržitě, na rozdíl od soupeřek se tak nemůže soustředit jen na sport. „Je to hendikep, se kterým budu do konce kariéry bojovat. Nedá se s tím nic dělat. Závodíš, ale musíš se držet naživu. Nemůžu dojet s vysokým cukrem, ale ani ne s moc nízkým. Když se staráte o to, abyste přežili, tak není moc soustředění na ten sport. Jediná minuta, kdy se soustředím jen na sport, je ta minuta, kdy jsem v korytě,“ dodala Fernstädtová.

Na SportechŽivě jsme také psali o české tenistce, kterou na turnaji přepadli.

Co říkáte na skeleton? Jak se vám tento sport líbí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články