Jelikož se situace kolem pandemie nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc zvanou Covid-19, začíná na území České republiky stabilizovat, vláda přistoupila k rychlejšímu rozvolňování restrikcí. To znamená, že některé obchody a provozovny otevřou své brány mnohem dříve, než se původně plánovalo. Otazník pak visí také nad pokračováním fotbalové Fortuna ligy, která jako jediná z velkých tuzemských sportovních soutěží ještě nevyhlásila předčasný konec. Někteří zástupci klubů opětovný start sezóny vítají, někteří by raději nepokoušeli štěstí. Ve hře je také varianta, že by se dohráli pouze zápasy základní části a nadstavba by byla protentokrát zrušena. Jak to nakonec dopadne?
Rozhodnutí vznikne na základě „trojdohody“
O možnostech dalšího postupu v rámci Fortuna ligy jednal během včerejšího dne výbor Ligové fotbalové asociace (a restart podpořil). Ten pak svá zjištění odprezentuje vládě České republiky a také nedávno vzniklé Národní sportovní agentuře vedené někdejším hokejovým brankářem Milanem Hniličkou, načež se všechny tři zúčastněné strany dohodnou, jaká finální podoba zbytku sezóny nastane.
Co se názorů Ligové fotbalové asociace týče, ta již několikrát veřejně prohlásila, že stojí o dohrání ročníku v plném rozsahu, tedy i s nadstavbou. K tomuto plánu se přiklání i několik podnikatelských subjektů, které mají na spuštění zápasového maratonu přímý zájem. Mezi ně patří třeba investiční skupina PPF nejbohatšího českého občana Petra Kellnera, která vlastní O2 TV. Tím, že by došlo ke zrušení ligy, by totiž přišla o značné peníze.
Za dohrání ligy pak samozřejmě bojují také kluby jako FC Viktoria Plzeň a AC Sparta Praha. Ty by se v konečné tabulce rády posunuly o kousek výš. Zatímco Západočeši ztrácí pouhých osm bodů na vedoucí Slavii, letenské čeká dlouhá cesta do první šestice přes Slovácko, Liberec a České Budějovice, jimž se doposud dařilo podstatně lépe. Kdyby se liga zrušila, ztratili by tak nejen šanci udělat něco s konečným pořadím, ale také poměrně značné finance plynoucí z evropských pohárů.
Ne všichni by nastartování Fortuna ligy vítali
Ne všem fotbalovým klubům, kteří v celé kauze hrají naprosto zásadní roli, je však takový scénáře po chuti. Například Slavia Praha se slovy svého majitele Jaroslava Tvrdíka nechala slyšet, že by soutěž nejraději zrušila a stanovila vítěze podle dosavadních výsledků. To by v překladu znamenalo, že jako držitel osmibodového náskoku získá titul a může pomýšlet na další ročník v evropských pohárech. Pokud by přeci jen mělo dojít k dohrávkám, pak by si představovala zrušení nadstavby, díky čemuž by se snížilo riziko případného přenosu nákazy.
Realizace dalších kroků každopádně ve výsledku připadne až vládě, která již několikrát změnila své stanovisko a odhadnout proto její verdikt si dnes nikdo neodváží. Na závěr ještě zmiňme, že kdyby Fortuna liga skutečně „padla“, nestalo by se tak v rámci fotbalové Evropy poprvé. Zápasy totiž nechtějí dohrávat ani v Belgii nebo Nizozemsku. Rozporuplné názory zaznívají také z Anglie. Jedině Německo počítá s tím, že otevře své stadiony fotbalistům, ale nikoli už divákům.