Anglické kluby už nechtějí hrát, vyhrožují rebelií

i Zdroj fotografie: chroniclelive.co.uk
                   

Situace v Anglii se v posledních týdnech začíná vymykat kontrole. Počty nakažených novým typem koronaviru neustále stoupají a stejně tak tomu je i v případě dalších obětí zákeřné nemoci COVID-19. Přestože se život v zemi výrazně zpomalil a veškeré sportovní ligy se dokonce zastavily úplně, představitelé fotbalových soutěží stále tak nějak v hloubi duše doufají, že se sezóna za dodržování přísných bezpečnostních opatření dohraje do konce. Proti tomu ovšem protestují kluby z nižších vrstev, které vyhrožují, že budou opětovné spuštění ignorovat.

Chudší kluby se návratu do normálních kolejí brání

Přestože právě chudší kluby z nižších fotbalových soutěží jsou pandemií koronaviru ohroženy nejvíce, právě od nich v Anglii aktuálně zaznívají názory, že by se liga neměla znovu nastartovat. Sice tím kvůli absenci příjmů za vstupenky a televizní práva zásadně utrpí rozpočet, nicméně zdraví je stále přednější veličinou. Týmy se totiž obávají, že ani za dodržování přísných bezpečnostních opatření by se případnému přenosu nákazy mezi jednotlivými hráči nebo zaměstnanci úplně nezabránilo. Pokud tedy organizátoři soutěže rozhodnout o návratu na trávníky, jsou připraveny zápasy bojkotovat.

Majitelům klubů dále vadí, že pokud by znovu začal zápasový kolotoč, museli by jejich hráči a další zaměstnanci trávit několik týdnů v izolaci. Tu by jim samozřejmě musel zajistit zaměstnavatel, a to konkrétně v anglických hotelích. Když to tedy vezmeme kolem a kolem, ztráty by se mohly vyšplhat ještě mnohem výš, než na kolik vyjde předčasný konec. Konkrétní čísla veřejnosti sdělil Andrew Holt, majitel klubu Accrington:

„Abychom mohli sezóny dokončit, museli bychom utratit dalších půl milionu liber. Ať mi vedení EFL promine, ale tyto peníze bych raději použil k přestavbě týmu na další ročník namísto toho, abych utrácel teď a přitom sledoval, jak můj milovaný tým pomalu umírá. Pokud bych měl volit mezi nesmyslným dohráváním bez atmosféry a přežitím, raději bych volil to druhé.“

iZdroj fotografie: lancashiretelegraph.co.uk

Dalším problémem v Anglii jsou končící smlouvy

Jak řekl Andrew Holt, fotbalové kluby budou v nejbližší době kromě finanční stránky řešit také otázku složení kádru na příští sezónu. A nutno podotknout, že domluva s hráči určitě nebude procházka růžovou zahradou. Mnoha z nich totiž končí smlouva s posledním červnovým dnem a vzhledem k situaci neexistuje kromě lásky ke známému prostředí nic, co by je donutilo podepsat kontrakt nový.

Pokud nebudou mít majitelé peníze na vyplácení celých odměn, mohou se fotbalisté mezitím domluvit s třetí stranou na výhodnějších podmínkách. Ten nejčernější scénář hovoří o tom, že druhou anglickou soutěž může v dohledné době opustit každý třetí. Nechceme si proto ani domýšlet, jak by příští sezóna po takových událostech vypadala. Svět se ale rychle mění a na podobné věci si asi budeme muset zvyknout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články