Situace v Anglii eskaluje, kluby budou propouštět hráče i zaměstnance

i Zdroj fotografie: bristolpost.co.uk
                   

Nedávno jsme vás informovali, že anglický fotbalový klub Tottenham Hotspurs hodil starosti o své řadové zaměstnance na stát, protože si za současných okolností údajně nemohl dovolit hradit jejich pravidelné měsíční mzdy. K podobnému scénáři se nyní schyluje i na místě, kde ovšem nedostatek finanční zástavy působí alespoň o malý kousek věrohodněji. Řeč je o druhé nejvyšší fotbalové soutěži na území Velké Británie, tedy slavné Championship. Méně bohaté kluby by se měly v následujících dnech dohodnout na hromadném propouštění pod jednou správou. Jakmile pandemie pomine, všechno by se zas mělo vrátit do normálních kolejí.

Kluby se strachují o přežití, protože vymýšlejí drastické scénáře

Britský deník Daily Mail přispěchal s tvrzením, že celkem čtyřiadvacet klubů v nižší anglické Championship hodlá učinit radikální opatření spočívající v propuštění veškerých řadových zaměstnanců, trenérů a samozřejmě také fotbalistů. Tento zásadní krok má pomoci překlenout složité období bez příjmů ze vstupenek, televizních práv a sponzoringu, což může pro týmy s mizivým rozpočtem opravdu likvidační. Současní majitelé klubů by měly současně na nějakou dobu přijít o svá práva a všechny kroky by se podnikaly pod jednou, společnou administrativou.

iZdroj fotografie: nssmag.com
Zdroj fotografie: nssmag.com

Představitelé jednotlivých účastníků Championship míní, že výše zmíněné kroky pomohou k finanční stabilizaci v krizové době a až pandemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 definitivně pomine, všechno by se zas mělo vrátit do normálních kolejí. To ale samozřejmě znamená, že by kluby musely znovu najmout personál a podepsat smlouvy s hráči, přičemž není jasné, jestli se jednotlivci pod křídla těchto organizací navrátí, když s nimi v těžkých dobách takto zametly.

Opatření se dotknout také kvartet českých hráčů

Zatímco slavnou Premier League hraje z českých fotbalistů pouze exslávistický Tomáš Souček, kluby v Championship se mohou opřít hned o čtveřici tuzemských talentů. Šestadvacetiletý obránce Tomáš Kalas působí v Bristolu, osmadvacetiletý Jiří Skalák kope za Millwal, třicetiletý brankář Marek Štěch chytá v barvách Lutonu a mladičký záložník Jan Žambůrek sbírá zkušenosti v Brentfordu.

Pokud by k realizaci hromadných vyhazovů skutečně došlo, všichni zmínění hráči by ze dne na den skončili na dlažbě a museli by se spolehnout na pomoc státu, což si asi nikdo z nich v tuto chvíli nedovede představit. I když se však jedná o velmi radikální kroky, ve své podstatě se dají pochopit. To se však nedá říci o způsobu šetření Tottenhamu Hotspurs, kde by sice peníze na běžný provoz určitě byly, jenže někomu se jednoduše chtělo využít situace ve svůj prospěch.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články