NHL hrozí, že letos nebude mít vítěze. A z pohledu historie to není poprvé

i Zdroj fotografie: nhl.com
                   

Není to přitom poprvé, kdy lize reálně hrozí předčasný konec. Milovníci historie si jistě okamžitě vybavili situaci z roku 1919. Tehdy se svět musel vypořádat s pandemií španělské chřipkou, která si vyžádala obrovské množství obětí. Jak to tenkrát v zámoří vypadalo?

Historie se po sto letech opakuje

iZdroj fotografie: nhl.com

Na konci minulého roku se svět dozvěděl o existenci nového typu koronaviru COVID-19, který se postupem času dostal z pevninské Číny (konkrétně epicentra Wu-Chan v provincii Chu-pej) prakticky do všech zemí. Počty nakažených i zesnulých se každým dnech rozšiřují a vlády jednotlivých států proto přistupují k čím dál tím drastičtějším opatřením, které jsou v dané situaci zcela pochopitelné. Zastavení sportovních soutěží vyvolává vzpomínky na sto let starou pandemii španělské chřipky, které stejně jako nyní koronavirus výrazně ovlivnila dění v zámoří.

Pro ty z vás, kteří o španělské chřipce dosud neslyšeli, nabízíme tyto šokující statistiky:

  • nemoc si vyžádala mezi 50 až 100 miliony lidských životů, v počtu obětí předčila i první světovou válku
  • úmrtnost nemoci historikové stanovili na 3 až 5 %
  • smrtnost se pohybovala mezi 10 až 20 % nakažených
  • Na území České republiky nákaze podlehlo téměř 80 000 lidí

Šíření nového viru tehdy začalo v jednom americkém vojenském táboře, kde mezi nemocnými skončil kuchař, který měl příznaky běžné chřipky. Stačily pouhé dva dny, aby se nákaza rozšířila do neúnosných mezí. Američtí vojáci pak virus roznesli po celém světě a začalo jedno z nejtemnějších období lidské historie.

Španělská chřipka si zastavila závěrečné boje o Stanley Cup

iZdroj fotografie: en.wikipedia.org
Zdroj fotografie: en.wikipedia.org

Nákaza se samozřejmě neptá, jestli je člověk slavný sportovec a nebo obyčejný dělník. Když tedy ve zmíněném roce došlo na finálové boje o slavný Stanley Cup, nikdo z ledové plochy neodešel jako vítěz. Síly spolu tehdy změřily kluby Seattle Metropolitans a Montreal Canadiens a všechny odehrané zápasy byly opravdu vyrovnané. Rozhodnout mělo šesté klání, jenže ve stavu, do něhož se týmy dostaly, nebylo možné pokračovat. Hráče i členy realizačního týmu kosila nákaza jednoho po druhém.

Většině sportovců se ji podařilo překonat, sedmatřicetiletý veterán Joe „Bad“ Hall však takové štěstí neměl. Projevil se u něj totiž zápal plic v kombinaci se zmíněnou španělskou chřipkou, s čímž si oslabený organismus nedokázal poradit. Frank Patrick, sám populární hokejista, vysekl zesnulému kolegovi obrovskou poklonu skrze média, když pronesl:

„Byl to oddaný veterán. Jeho odchodem hokej utrpěl těžkou a nenahraditelnou ztrátu. Mimo led patřil k těm nejzábavnějším lidem s dobrým srdcem, kteří ho kdy hráli.“

Tolik ke vzpomínkám na dny dávno minulé. Na závěr nutno vyjádřit přání, že současná situace ve světě snad nenajede do stejných kolejí a v brzké době se k nám dostanou také nějaké pozitivní zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články