PŘÍBĚH: Jen málokterý fotbalista má za sebou natolik pozoruhodnou životní cestu jako reprezentant Severního Irska Philip Mulryne. Kde zamířil po konci ve fotbale?
Hrát v dresu s rudým ďáblem ve znaku je bezpochyby snem řady mladých fotbalových nadšenců. Rodákovi ze severoirského Belfastu Philip Mulryne se podařilo zařadit se do akademie Manchesteru United již ve čtrnácti letech, kdy si jej skauti slavného celku vyhlédli do svých řad. Technicky zdatný a kreativní záložník či útočník patřil do zlaté generace tamní akademie, právě z tohoto důvodu se však nikdy nedokázal prosadit do prvního týmu.
Přes hráče jako David Beckham, Nicky Butt, Paul Scholes, Andy Cole či Ole Gunnar Solskjaer bylo zkrátka nemožné získávat prostor. Během pěti let v kádru A-týmu Manchesteru United tak mladý Mulryne spíše paběrkoval a zasáhl pouze do pěti utkání. Vysvobozením tak byl přesun do druholigového Norwiche, který za tehdy dvacetiletou naději zaplatil půl milionů liber, tedy zhruba 15 milionů korun.
Hned při jednom z prvních představení na Carrow Road rozvlnil síť po excelentním přímém kopu, přesto zbytek ročníku vinou ošklivého zranění nohy protihráčem nedohrál. V Norwichi patřil mezi opory a základní stavební kameny týmu, který rok, co rok bojoval o postup do Premier League. Po šesti letech ve žlutozeleném konečně oslavil vytoužený postup do dotáhnul svůj klub mezi ostrovní smetánku.
Mulryne: Život se mi zdál prázdným
Tehdy sedmadvacetiletý záložník však většinu nadcházejícího ročníku strávil na lavičce a zasáhnul jen do jedenácti utkání. Pravidelný reprezentant své země, který za Severní Irsko nastoupil do sedmadvaceti zápasů, posléze zamířil do druholigového Cardiffu. V novém celku se však nedokázal prosadit, stejně jako posléze v barvách Leytonu Orient a King’s Lynn. V pouhých třiceti letech se proto rozhodl pro konec profesionální fotbalové kariéry.
Jak sám posléze přiznal, životní styl mladého fotbalisty jej vnitřně neuspokojoval. „Řekl bych, že to začalo v posledním roce mého působení v Norwichi. Nelíbil se mi můj život. Měl jsem privilegia a nádherný život, ale připadal jsem si prázdný. Byl jsem sám ze sebe překvapený, že nejsem šťastný, ač mám všechno, co ostatní chtějí,“ vzpomíná na okamžik, kdy začal zkoumat svou víru. „Rozhodl jsem se vrátit se zpět do Severního Irska a během té doby se vše obrátilo naruby,“ přiznává.
Mulryne začal žít novým životem a stal se dominikánským mnichem v Římskokatolické církvi. Po letech studia byl v roce 2017 vysvěcen na kněze a nezastírá, že fotbal je náboženství podobný. „Slovo náboženství vychází z latinského slova pro vázání se. To je důvodem proč lidé praktikují náboženství, aby se svázali s Bohem. Fotbal není odlišný, jenže lidé se chtějí svázat s určitým klubem a posléze jej svou formou uctívají,“ zakončil pro Irish News.