Sázka, která nevychází. Barcelona po vypadnutí z Evropy může finančně vykrvácet

GLOSA: Zadlužený klub, který vsadil na jedinou kartu. Fotbalová Barcelona se v létě odhodlala k riskantnímu kroku, ten však zatím nevychází.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Finančně krvácela, přesto v létě do klubu přicházela velká jména. Vedení fotbalové Barcelony vsadilo na aktuální úspěch svého mužstva a rozprodalo budoucnost. Katalánský klub prodal majetek v hodnotě více než 600 milionů eur, tedy zhruba čtrnácti miliard korun. Vzdal se čtvrtiny příjmů z televizních práv na dalších 25 let i části svých televizních studií. Cíl byl jasný: vrátit tápajícímu klubu v dluzích zašlou slávu.

Do role prezidenta klubu opět usedl Joan Laporta, který věřil v masivní investice do prvního týmu. Právě ty měly zvyšovat zájem o klub, zvýšit zisky z prodeje merchandisingu a zároveň dostat tým pod Xaviho vedením zpět na evropský vrchol. V létě tak za Camp Nou dorazil Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov, Raphinha z Leedsu či Jules Koundé ze Sevilly. Jen za přestupy klub utratil 158 milionů eur, tedy asi 3,7 miliardy korun. Na další miliardy pak vyšly bonusy hráčům, jejich agentům a astronomické platy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě úspěchu jak na domácí, tak zejména na evropské scéně se však riskantní investice měla vrátit. Příjmy z Ligy mistrů stále patří k nejvýznamnějším finančním zdrojům. UEFA mezi kluby rozdělí celkem přes 300 milionů eur (sedm miliard korun). Jenže riskantní sázka vedení zatím nevychází. Zatímco ve španělské La Lize Xaviho mužstvo exceluje, ztratilo jen pět bodů a míří za mistrovským titulem, v Evropě se tým utrápil.

Hazard s budoucností nevychází

Barcelona ve skupině dokázala porazit jen plzeňskou Viktorii a podlehla jak Interu, tak Bayernu Mnichov. Vybojovala si tak pouze play-off Evropské ligy, kde vypadla hned na startu proti Manchesteru United. Je pravdou, že los nebyl ke katalánskému klubu milosrdný, hazard s pravděpodobnými příjmy však zpravidla nese vysoké riziko. Klub tak na letošním putování Evropou vydělal naprosté minimum, podle spekulací dokonce méně, než předpokládal ve svém účetnictví.

Sázka na současný úspěch tak zatím Barceloně nevychází. Ani mistrovský titul nezacelí vznik obrovské finanční díry, která se bude muset zaplnit. Tentokrát však bez nákladných posil. Tlak na Xaviho mužstvo se proto bude v nadcházejícím ročníku evropských soutěží jednoznačně stupňovat. Katalánci mají zkrátka nůž na krku, musí vítězit a sbírat odměny za vítězství v Lize mistrů. V opačném případě jim totiž může hrozit finanční vykrvácení a dlouhý ústup ze slávy.  

Byla chyba Barcelony sázet na aktuální úspěch a zaprodat svou budoucnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články