Manchester City bez Guardioly i největších hvězd

Jeden z neúspěšnějších anglických týmů poslední dekády stane na rozcestí. Manchester City čeká po rozhodnutí arbitráže náročné období.

i Zdroj fotografie: Manchester City FC
                   

Závažná obvinění Manchesteru City plní už několik dní média po celém světě. Co by klubu hrozilo v případě, že by je arbitráž shledala jako oprávněná? Jak poukazuje deník Sport, může vynést celou řadu trestů a navíc je lze libovolně kombinovat. Verdikt je sice v nedohlednu, podívejme se ale nyní podrobněji, co by případně znamenaly jednotlivé tresty. Na cirkus jménem Liga mistrů by Manchester City každopádně musel s největší pravděpodobností minimálně na rok zapomenout.

Masivní odečet bodů

Pokud arbitráž sáhne k odečtu bodů, hodně bude záležet, o jaký počet by měl Manchester City případně přijít. Po odehrání 21 zápasů má tým Pepa Guardioly na kontě 45 bodů a do konce sezony pravděpodobně přidá kolem třiceti dalších. Aby odečet znamenal pro Citizens sestup do druhé nejvyšší ligy, muselo by jít minimálně o 40 bodů (spíše více). Proč? V uplynulých letech většinou stačilo k záchraně získat 35 bodů. Samozřejmě, jde jen o hrubé odhady…

iZdroj fotografie: Manchester City FC

V případě, že by arbitráž, popř. další instance rozhodly např. o odečtení „jen“ 30 bodů, znamenalo by to pro klub, že téměř jistě zůstane v Premier League. Jediným trestem by tak pro Manchester City byla absence v evropských pohárech. Vzhledem k ostatním možnostem potrestání by se jednalo o variantu s nakrmeným vlkem a živou kozou. Hříšník by byl potrestán a Premier League by nepřišla o jeden ze svých drahokamů.

Pokuta? Jako vážně?

Podobně by vyzněla i pokuta. Jak velkou částku by musela arbitráž určit, aby šlo z pohledu Manchesteru City, resp. jeho majitelů ze Spojených arabských emirátů o citelný postih? Miliarda, 5 miliard nebo 10 miliard liber? Krátce se zastavme u případného odebrání titulů. Pro prestiž a ega funkcionářů MCFC jistě nepříjemná věc, ale dodatečné přiznání titulu ostatním týmům? Šlo by celkově jen o plácnutí do vody.

iZdroj fotografie: Manchester City FC

Určitě stojí za připomenutí, jak se s podobnými tresty vyrovnaly v minulosti některé velkokluby. Juventus byl v roce 2006 potrestán za korupci značným odpočtem bodů, což znamenalo sestup do Serie B. I když Bianconeri opustilo mnoho hvězd (Ibrahimovič a Vieira šli do Interu, Émerson a Cannavaro do Realu Madrid, Zabrotta a Thuram do Barcelony, Mutu do Fiorentiny), někteří se rozhodli v klubu zůstat a pomoct mu zpět do elitní soutěže. Del Piero, Nedvěd, Trézéguet, Buffon nebo například Camoranesi dovedli Juve hned po jedné sezoně zpět mezi elitu.

Rangers to ustáli

Pokud by arbitráž sáhla k nejtvrdšímu trestu, Manchester City by byl přeřazen až do čtvrté ligy. Na Etihad Stadium by tak místo Arsenalu nebo Liverpoolu jezdily týmy jako Grimsby, Wimbledon nebo Doncaster. Něco podobného zažili skotští Rangers. I když je srovnání zavádějící, ukazuje, jak se klub může vypořádat s touto variantou. Rangers se ocitli v pralese kvůli obrovským finančním problémům. V roce 2012 začala jejich pouť zpět na vrchol. Během čtyř let slavili Light Blues třikrát postup a sezonu 2016/17 už opět hráli v elitní soutěži. Na jaře 2021 pak slavili titul.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak by se k těmto variantám postavili v Manchesteru? Určitě lze vyloučit, že by tým i s trenéry zůstal v kompletním složení. Po sestupu do Championship (2. liga) by určitě největší hvězdy klub opustily, i když třeba jen formou hostování. Edersonem počínaje přes Kevina De Bruyneho až po Erlinga Haalanda. Otázkou je, jak by se zachovali Angličani. A čtvrtá liga? To by v týmu nezůstal kámen na kameni.

Jak by měl být potrestán Manchester city?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články