Franz Straka proti VARu: Zdržuje hru. Je to nevyjasněná záležitost

Ostrou kritiku v tuzemském fotbalovém prostředí sklízí v posledních měsících status videorozhodčího. I přes zpětné zásahy VARu totiž zdaleka neubývá kontroverzních momentů.

i Zdroj fotografie: FK Fotbal Třinec
                   

Od loňského ročníku je videorozhodčí přítomný každému duelu české nejvyšší soutěže, přesto v posledních měsících sklízí spíše kritiku než chválu. Komise rozhodčích musela jen letos na podzim řešit několik zásadních ovlivnění utkání rozhodčími, kterým ani systém asistentů videorozhodčích nepomohl. Kontroverze vyvolala jak penalta pražské Slavie v Ďolíčku, tak nevyloučení obránce Zlína Martina Cedidly v Edenu nebo další jasná červená karta, která nepadla tentokrát pro Davida Bartka v utkání s Teplicemi.

Kde je lidský faktor, tam jsou i chyby, ví Ščasný

Užívání technologie viderozhodčími je proto podle bývalého trenéra pražské Sparty, Mladé Boleslavi nebo Teplic zklamáním. „VAR je pro mě obrovské zklamání,“ přiznal Zdeněk Ščasný v rozhovoru pro Radiožurnál Sport. „Je to fantastická věc, ale dělají to lidé. A pokud je někde lidský faktor, tak počítejte s chybami. Hrozně důležité je rozlišit chyby, které jsou neúmyslné a pak chyby, které jsou naprosto evidentní,“ prohlásil před několika týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní se k němu přidal také bývalý trenér pražské Sparty, Slavie, Viktorie Plzeň nebo Karviné Franz Straka. Podle slov zkušeného stratéga současné využívání technologie spíše fotbalu škodí. „Nelíbí se mi VAR. Je to pro mě absolutně nevyjasněná záležitost, co se týká ofsajdů a faulů. Videorozhodčí ve fotbale by nám měl pomoct, ale v podstatě se to neděje. Myslím si, že by VAR měl fungovat tak, aby nezdržoval hru,“ uvedl v podcastu Red Card.

Franz Straka: Video má pomáhat plynulosti

Videorozhodčí by podle něj měl pomáhat plynulosti hry a nikoli ji zpomalovat. „Má pomáhat hře, aby byla nadále plynulá,“ dodává Franz Straka a nastiňuje příklad chování sudích, se kterým nesouhlasí. „Já zdaleka nesouhlasím s tím, když se dohrávají situace pozdě. Když uplynou čtyři minuty, rozhodčí dostane signál od videorozhodčího, aby se šel podívat na video a podobně,“ pokračuje trenér, který vedl kluby v Austrálii, Polsku, Rakousku, Německu nebo na Slovensku.

iZdroj fotografie: FK Fotbal Třinec

Musí to písknout hned, zhodnotit situaci. Když už má mít echo, tak ať mu poradí a nevzbuzuje nějáké rozporuplné podněty. To se mi na tom nelíbí,“ zakončil Franz Straka.

Souhlasíte s kritikou videorozhodčích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články