Oslavy Maročanů končily v průběhu mistrovství světa výtržnostmi. Nyní hrozí, že semifinálová bitva s Les Bleus přinese ve Francii masové nepokoje.
Fotbalová senzace letošního mistrovství světa má i svou odvrácenou stranu. Oslavy Maročanů se po jednotlivých vítězstvích mění ve výtržnosti a střety s policií. Výjimkou nejsou ani hořící auta. „Oni slaví bouřlivěji, než kdokoliv jiný, pak to přeroste ve střety a konfrontaci, kterou někteří vyhledávají. Typické je to v Lille, k nepokojům došlo nedávno v Avignonu. Nejvíc vidět je to na Champs-Élysées,“ vysvětlil v rozhovoru pro iSport zpravodaj České televize ve Francii Jan Šmíd.
Nepokoje už zažily Brusel i Paříž
Už po vítězství Maroka nad Belgií v základní skupině oběhly svět zprávy o nepokojích v Bruselu a Rotterdamu. Ve Francii žije ještě početnější enkáva afrického národa. Konkrétně jde o více než milion Maročanů. „Poté, co Maroko v osmifinále porazilo Španělsko, na Champs-Élysées přišlo asi dvacet tisíc lidí, další byli i v jiných městech,“ uvedl Šmíd.
Když poté Maročané poslali z mistrovství světa i Portugalsko, v Paříži se oslavy opět zvrhly v pouliční násilí. O zásahu francouzské policie, která použila slzný plyn, informovala například agentura Reuters. Zatčeno bylo 74 lidí. Semifinále, ve kterém se Francie střetne ve středu právě s Marokem, podle všeho bude v tomto ohledu mnohem divočejší. A to nejen v Paříži, ale i v dalších městech.
Nejen v Paříži bude horko
„Drtivá většina Maročanů žijících ve Francii se bude radovat z vítězství, je možné, že část z nich toho zneužije. Dokonce se s tím trošku počítá. Viděl jsem titulky, že policisté teď budou mít obtížné časy a nebude to pro ně úplně jednoduché. Jak znám prostředí, asi k něčemu dojde. Ale nemyslím si, že by šli proti Francouzům a mělo to nepřátelský charakter. Zejména, pokud by Maročané vyhráli. Může dojít k tomu, že určité skupiny vyvolají nějaké útoky,“ řekl k semifinále Jan Šmíd.