Trenér Slavie Jindřich Trpišovský se nedávno dostal do hledáčku hned dvou ruských velkoklubů. Sešívaní se přitom zájmu z východu netěší poprvé. Vzpomeňme například na spekulace kolem odchodu Tomáše Součka, který nakonec neproběhl, nebo lukrativní obchod týkající se Alexe Krále. Česká značka zkrátka v Rusku frčí, a to dlouhodobě. Za jaké tuzemské hráče byly kluby ochotné zaplatit opravdu velké peníze?
5. místo – Roman Hubník
Současný kapitán plzeňské Viktorie odehrál podstatnou část své profesionální kariéry v sousedním Německu. Jeho prvním zahraničním angažmá se ovšem stal ruský klub FC Moskva, kam v roce 2007 přestoupil z mateřské Olomouce za bezmála 100 milionů korun. Ačkoli ve svém novém působišti začal poměrně dobře, po pouhých devíti odehraných zápasech se stěhoval na hostování do pražské Sparty a posléze zmíněné Herthy, kde se nakonec hostování změnilo v přestup. V bundeslize se Hubníkovi opravdu dařilo a formu si s sebou na sklonku kariéry odnesl i nazpět do Čech. Stále totiž patří k nejlepším stoperům soutěže.
4. místo – Marek Suchý
Reprezentačního obránce a kapitána Marka Suchého si kromě mateřské Slavie asi nejvíce spojujete se švýcarskou Basilejí, kde působil po dobu pěti let a dosáhl čtyř mistrovských titulů. Ještě předtím ovšem za velkého očekávání odešel ze Slavie do Ruska, kde za zhruba 100 milionů korun posílil Spartak Moskva. Ten v Sešívaných vodách loví opravdu velice rád, což ostatně platí dodnes. Suchý sice neměl základní sestavu v Moskvě nikdy úplně jistou, i tak ovšem odehrál přibližně polovinu všech možných utkání. Na své východní angažmá tedy určitě nevzpomíná ve zlém. Jednatřicetiletý stoper aktuálně kope německého Augsburgu, kde hraje po boku Tomáše Koubka či Jana Morávka.
3. místo – Tomáš Necid
A zase ta Slavia. Dnes již třicetiletý útočník Tomáš Necid prošel za poslední roky mnoha zahraničními fotbalovými, nikde se však příliš dlouho neohřál. Se slzou v oku teď jistě vzpomíná na šestileté angažmá v CSKA Moskva, které za něj tehdy bylo ochotné zaplatit přibližně 120 milionů korun. Dnes se jeho tržní hodnota konstantně snižuje, na čemž mají vinu hlavně kolísavé výkony a četná zranění.
2. místo – Luboš Kalouda
Měl před sebou slibně rozjetou kariéru. V Brně patřil k nejlepším článkům základní sestavy, famózní výkony předváděl v reprezentaci do 20 let. Luboši Kaloudovi ležel svět u nohou, stačilo chytnout šanci za pačesy a hlavně to nepokazit. Když kolem mladého záložníka začaly kroužit zahraniční kluby, ze všech zájemců si vybral CSKA Moskva, které za něj zaplatilo 130 milionů korun. Nepovedená investice. Kalouda se v podstatě vůbec neprosadil, stejně jako na všech dalších zastávkách. S fotbalem skončil předčasně.
1. místo – Alex Král
O králi našeho žebříčku nemůže být sebemenší pochyb. Talentovaný Alex Král se stal na konci léta druhým nejdražším ligovým odchodem v historii, když za něj Spartak Moskva zaplatil neuvěřitelných 310 milionů korun. To ale nic nemění na tom, že Spartak na začátku nového ročníku tápe a nedaří se mu. A Král? Postupně vypadl ze základní sestavy a nyní jen „leští“ lavičku náhradníků.
Foto: skysports.com