Český tenista Tomáš Berdych zažívá možná nejsmutnější období své bohaté sportovní kariéry. Poté, co zdánlivě úspěšně vyléčil vleklé zranění zad, se sice začátkem tohoto roku vrátil na kurty v plné parádě a znovu oslňoval diváky svými heroickými výkony, nicméně se mu nepříjemné bolesti opět vrátily a posledních několik zápasu musel odehrát se značným sebezapřením. Zmar na US Open byl závěrečných hřebíčkem do rakve smolné sezóny a jak sám přiznává, s největší pravděpodobností už nemá sílu pokračovat dál. Další tuzemský velikán tedy v brzké době odejde do sportovního důchodu a nechává za sebou řadu úspěchů, ačkoli to česká veřejnost často přehlíží. Podle expertů z domova i ze světa si ale zaslouží uznání.
Krach na Wimbledonu a následném US Open nesl hodně těžce
Třiatřicetiletý Tomáše Berdych sice nikdy v životě nevyhrál žádný prestižní tenisový turnaj, vždycky ovšem bojoval jako lev. Vinou dlouhodobých problémů se zády ovšem postupně ztratil veškeré své dřívější kouzlo, což turnaje jako Wimbledon a následně také US Open jasně potvrdily. Jednu z posledních porážek kariéry mu uštědřil americký mladík, jenž se na velké scéně ukázal poprvé. Berdych proti němu dokázal uhrát pouze jeden set, což jeho rozhodnutí skončit jen utvrdilo.
Ačkoli se Tomáš neloučí zrovna v nejlepším psychickém rozpoložení, podle předních světových odborníků na tenis se rozhodně nemá za to stydět. Pravda, nikdy sice nevyhrál turnaj „velké čtyřky“, nicméně jej zdobí 14 titulů na okruhu ATP či účast ve finále Wimbledonu. Nejlépe si ve světovém žebříčku vedl v roce 2015, kdy se umístil na celkovém čtvrtém místě. První desítku nejlepších tenistů planety opanoval dlouhých 10 let.
Legendy se shodují, že Berdych hrál vždy na vysoké úrovni
Na adresu Tomáše Berdycha se před časem vyjádřil také Ivan Lendl, sám bývalý tenista, vítěz osmi velkých turnajů a světová jednička z roku 1983. Ten tvrdí, že česká veřejnost Berdychovi hodně křivdí a nedocenila jej tak, jak by si po právu zasloužil. Díl viny za to připisuje i sobě samému:
„Česká média ho nejspíš moc nedocenila. V zemi, která dala světu Drobného, Kodeše, Navrátilovou nebo mě, to máte těžké. Mezi tenisty má ale Tomáš velké jméno, dokázal toho spoustu.“
Berdychova kariéra nenechala chladného ani Álexe Corretju, bývalého španělského tenistu, trenéra a současného televizního experta, který pronesl:
„Za každých okolností bojovník, nebezpečný hráč, který měl agresivní servis, forhend i bekhend. To, kolik odehrál zápasů na nejvyšší úrovni, si ale zřejmě vybralo svou daň, a proto ho teď trápí záda. Nic to ale nezmění na tom, že měl úžasnou kariéru.“
Posledním odborníkem, který se rozhodl okomentovat význam Tomáše Berdycha v celosvětovém měřítku, byl Švéd Mats Wilander. Ten reagoval slovy:
„Asi to byl nejlepší hráč bez grandslamu ze své generace. Kdyby hrál v jiné době, tak by ho pravděpodobně vyhrál. Jenže on hrál zřejmě v té nejtěžší éře v tenisové historii.“
Berdych uspěl hlavně v reprezentaci
I když Berdych nikdy neovládl žádný velký turnaj, přeci jen neodejde do důchodu úplně s prázdnou. Můžeme jej alespoň těšit, že ve spolupráci s Radkem Štěpánkem tvořil údernou dvojici národního výběru, který dvakrát za sebou dokázal vystoupat až na samotný vrchol Davis Cupu. Za to mu od nás patří neskonalé díky!
Foto: express.co.uk