Nejdražší čeští fotbalisté historie (2.část)

                   

Česká republika sice není nejvýznamnějším rodištěm skvělých fotbalistů na světě, nicméně občas z naší sportovní školy vzejdou hráči, kteří si ve světě utvoří skutečně dobré jméno. V takovém případě pak evropské velkokluby neváhají zaplatit obrovské peníze, aby právě tuzemského fotbalistu ulovily do svých řad. Víte, kdo další si na přestupovém trhu vedl perfektně?

14. místo – Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer je jednou z nejvýraznějších tváří Slavie z pohledu historie. Kdysi do jejích řad přestoupil z rodného Děčína, a to ještě v mládežnických kategoriích. Po čtyřech letech mezi tuzemskými dospělými se vydal na svou první zahraniční anabázi do RC Lens. Francouzský celek hrající tamní první ligu Sešívaným zaplatit úctyhodných 2,5 milionu eur. Další tři roky a šestnáct branek stačilo k tomu, aby kolem českého záložníka začal kroužit anglický Liverpool FC. Ten už za Šmicera zaplatil více než dvakrát vyšší částku, konkrétně 6,8 milionu eur.

Liverpool byl pro Šmicera zřejmě tím nejlepším angažmá v životě, strávil tam šest let, vyhrál Pohár UEFA a také Ligu mistrů. Později do Bordeaux a nakonec zpátky do Slavie přestoupil zadarmo, cenu 9,3 milionu eur mu ovšem již nikdo neodpáře. Šmíca byl také platným členem reprezentace v její nejlepší éře, kdy na postu hlavního trenéra působil Karel Brückner a naši fotbalisté uhráli stříbro a bronz na mistrovství světa v letech 1996 a 2004.

13. místo – Tomáš Ujfaluši

Bývalý stoper, který započal svou bohatou sportovní kariéru v Sigmě Olomouc, prošel během let řadou významných klubů po celé Evropě. Ze Sigmy se v roce 2000 vydal poprvé do zahraničí, konkrétně posílil Hamburger SV. Po čtyřech letech a 105 odehraných zápasech německé bundesligy o něj projevila zájem italská Fiorentina, do jejíchž služeb Ujfaluši s radostí přestoupil. V přímořském státě vydržel šikovný bek další čtyři roky a posléze se dočkal svého nejlepšího přestupu v životě. Okusit španělský fotbal je snem mnoha fotbalistů po celém světě a právě Ujfalušimu se to povedlo prostřednictvím Atlética Madrid, které jej vykoupilo za 7,5 milionu eur!

Dále se objevil ještě v Galatasaray Instanbul a nakonec také pražské Spartě, kde ovšem nenastoupil ani k jednomu soutěžnímu zápasu. Dohromady za něj kluby zaplatily 11 milionů eur! Na kontě má trofej za první místo v německém ligovém poháru, skalp Evropské ligy, Superpohár UEFA a triumf v turecké lize. Proslavil se také zlidovělou hláškou „nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí“, které v té době vyvolala obrovský skandál, jenž se v médiích vlekl několik týdnů.

12. místo – Bořek Dočkal

Skvělý záložník Bořek Dočkal patří momentálně podruhé se své kariéře pražské Spartě, nicméně v jejich barvách od návratu do Čech mnoho neodehrál. Kvůli zranění nohy bude chybět ještě několik měsíců, což není dobrá zpráva ani pro český národní tým. Odchovanec Slavie má za sebou povedená angažmá v norském Rosenborgu a naposledy také čínském Che-nan Ťien-jie, kam odešel vydělat peníze. Vydělala také Sparta, čínský klub za něj zaplatil 8 milionů eur. Když se pak na jaře vracel zpátky do Čech, zaplatili letenští směšný „poplatek“ 1,5 milionu eur. Jeho celková cena je už 11,45 milionu eur, čímž se řadí na dvanácté místo našeho žebříčku!

Foto: galeri.uludagsozluk.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články