Sušení prádla doma je hodně špatný nápad. Podívejte se, jaký to může mít dopad na zdraví

                   

Ne každá domácnost disponuje sušičkou, což znamená, že sušení vypraného prádla se musí odehrávat přirozeně po „barbarsku“ na sušáku. Ten jde za hezkých slunných a teplých dní dát ven, jenomže v zimním období byste potom prádlo mohli také zlomit při skládání. Tím se možnosti sušení omezují na prostor doma kolem radiátoru, kde je teplo. Zároveň se ale jedná o bohužel asi tu nejhorší variantu, jakou lze udělat. Sušení prádla doma v místnosti s sebou přináší mnohá negativa, která vás dokonce mohou ohrozit na vašem zdraví. Podívejte se, proč je to tak nebezpečné.

Sušení prádla na sušáku v pokoji

Mokré prádlo nelze nechat ve vlhkém stavu, jinak by mohlo dojít k jeho zplesnivění. Je nutné jej rozprostřít, aby z něho vlhkost mohla odcházet ven a látka se tak vysušila. Tento samozřejmý postup určitě ale není dobré praktikovat v uzavřených místnostech, protože se…

… zvyšuje vlhkost vzduchu

V místnosti, ve které se suší mokré prádlo, se vlhkost vzduchu může zvýšit až o 30%. To může pro některé domácnosti představovat výhodu, přeci jen příliš suchý vzduch není pro zdraví také moc vhodný. Jenomže kamenem úrazu je, že taková vlhkost svědčí plísním. Obzvlášť výhodné je takové prostředí pro množení houby zvané Aspergullus fumigatu, která ale po vdechnutí útočí na lidské plíce. Následkem toho pak mohou být nepříjemné zdravotní komplikace.

iPřílišná vlhkost se vám může srážet na okně.

… do vzduchu vypařují chemikálie

Vyprané prádlo po vyjmutí z pračky opravdu výrazně voní. Intenzita záleží samozřejmě na tom, kolik pracího prášku a následně aviváže jste použili, ale ať už to představuje jakékoliv množství, podstatou zůstává, že se vypařují do vzduchu. Čím více obojího, tím více chemikálií se do vzduchu dostává. Aviváže představují problém z hlediska ekologie, protože jimi zanešená voda nejde nijak vyčistit a již je nepoužitelná. Takže si představte, že tyto chemické přísady, které nelze z vody odstranit, vy vdechujete.

Zmírněte dopady svého počínání

Ačkoliv vás tento článek má informovat o nepříjemnostech, které mohou vzniknout, když sušíte své mokré prádlo v místnosti, přeci jen se jedná v zimním období o nutnost. Přesto ale můžete své počínání v některých ohledech zmírnit.

  • Sušte prádlo v místnostech, kde nespíte a netrávíte tolik času.
  • Pravidelně větrejte, abyste předešli vzniku plísní.
  • Nepoužívejte příliš mnoho aviváže a pracího prášku.
  • Pořiďte si sušičku, pokud je to ve vašich možnostech.
iPravidelné větrání i v zimě zamezí vznik plísní.
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články