Přestaňte utrácet za kupovaný a vypěstujte si doma dokonalý, silný česnek. Stačí dodržet tyto zásady

                   

Česnek je jako přírodní antibiotikum výrazná součást přírodní medicíny. Užívá se na spoustu nemocí a poradí si s kdejakou zdravotní komplikací. Aby byl jeho účinek ale zaručen, je potřeba také kvalitní a silný česnek. A ten na pultech obchodů jenom tak nenajdete. Původně se do země dovážel čínský česnek, ale právě pro jeho nekvalitní chuť a aroma, byl nahrazen českým česnekem. Ačkoliv ani ten, který si pořídíte v obchodě, nemá takové schopnosti, jakými by měl česnek disponovat. Skutečnou jistotu představuje teprve až doma vypěstovaný česnek. A ten si teď můžete zasadit i vy.

Připravte se na sadbu

I když nejste velcí zahradníci, vypěstovat česnek pro vás nebude nic těžkého, když se na to dobře připravíte. A přípravu budete potřebovat nejenom vy, ale také půda, do které chcete česnek sázet. Základem je zvolit příhodné místo, které nebude ani moc na slunci ani příliš ve stínu.

  • Připravte si půdu

Příprava půdy je důležitá a nesmí se podcenit. Už na podzim byste měli políčko přeorat, aby se půda provzdušnila a nebyla udusaná. S problémem se můžete potýkat především tam, kde je země hodně jílovitá. Česnek bude mít s tímto typem půdy potíže. Jakmile půda po zimě rozmrzne, opět byste ji měli provzdušnit. Teprve po této dvojí práci je půda připravená česnek přijmout. Tedy do jisté míry. Lepší je k hlíně přidat ještě hnojivo. Pokud hnojivo kupujete, dodržujte předepsané dávkování, jinak svou úrodu poškodíte. V případě domácího hnojení to opět s množstvím nepřehánějte, ačkoliv česneku by uškodit nemělo.

  • Zvolte správnou odrůdu

Stejně jako v obchodech narazíte na různé druhy paliček česneku, i v případě sazenic si musíte dát pozor. Lepší výsledky vám přinese sadbový česnek, na rozdíl od konzumního česneku, u kterého často nevíte odkud pochází, a tedy ani jak je kvalitní. Pro sadbový česnek už budete muset do specializované prodejny, přičemž pokud máte na vybranou, vyberte si lokální menší obchod, kde mají česnek od osvědčených dodavatelů se zaručenou kvalitou.

iČesnek má různé odrůdy, vyberte ten správný.

Jak na sázení

Ani samotné sázení česneku není jenom tak a je potřeba dodržovat určité zásady. Především je vhodné po přinesení domů česnek rozdělit na jednotlivé stroužky. Ty poté naložit do roztoku polysulfidické síry po dobu čtyř hodin. Potřeby na roztok koupíte v zahradnických potřebách. Po uplynutí tohoto času poté přesuňte česnek do čisté vody a nechte odmočit cca 2 hodiny. Teprve nyní můžete sázet do země. Dodržujte:

  • Sázení do řádků, ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe.
  • Česnek sázejte do hloubky cca 5 až 6 centimetrů.
  • Vzdálenost jednotlivých sazenic by se měla pohybovat minimálně kolem 25 cm.
iPři sázení je nutné dodržovat určitá pravidla.

Péče a sklizeň

Po zasazení je potřeba česnek opečovávat. Předně je nutné hlídat půdu, do které jste ho zasadili, a pravidelně ji přihnojovat. Dávejte si ale pozor na množství, abyste česneku neublížili. Dále je nutné vytrhávat plevel, který by mohl sazenice umořit. Každé ráno a podvečer je rovněž nutné česnek zalévat. V případě deště méně či vůbec, v případě sucha více.

Samotné sklízení je do jisté míry také věda. Předně je nutné vědět správný termín, kdy už je možné česnek ze země vytáhnout. A ten poznáte snadno. Nať česneku bude viset směrem k zemi, jako kdyby byla suchá. V tuto chvíli je čas česnek sklízet. Avšak dávejte si pozor a při sklízení:

  • Podebírejte celou rostlinku, netahejte jenom za nať.
  • Rostlinu neoklepávejte, jinak snížíte česneku trvanlivost.
iPři dodržení všech zásad budete mít tolik česneku, že nebudete vědět, co s ním.
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články