Mamografie je v podstatě rentgenové vyšetření prsu, které má u žen odhalit případné rakovinné bujení a pomoci tak včasnému odhalení a brzké léčbě. Ačkoliv se tedy může zdát, že se jedná o užitečný přístroj, oddělení veřejného zdraví na Oxfordské univerzitě přišlo s šokující zprávou. Jejich studie o mamografii byla uveřejněna v prestižním časopise Journal of the Royal Society of Medicine. Během výzkumu bylo totiž zjištěno, že mamografické vyšetření nesnižuje počty úmrtí na rakovinu prsu, což byl výsledek, který se od přístroje očekával. Podívejte se, jak je to doopravdy.
Mamograf a rizika
Během mamografického vyšetření je ženě bolestivě sevřeno ňadro do svěráku, přičemž, než jsou hotové rentgenové snímky, musí bez hnutí stát v této ledové pasti. Vyšetření je doporučováno ženám nad 45 let, aby se případně přišlo na onemocnění včas. Bohužel rentgen odhalí maximálně „nějakou bulku“, ze které se ale může vyklubat obyčejné zhuštění tkáně či neškodná cysta. Navíc u mladších žen s pevným poprsím nelze ani toto vyšetření udělat, z důvodu neprostupnosti tkáně. Mnohdy dokonce byla určena špatná diagnóza a ženám byla oznámena rakovina, ačkoliv žádnou neměly. Některé takto špatně diagnostikované ženy potom podstoupily operaci pro odstranění prsu a docházely na ozařování, než bylo zjištěno, že rakovinou nikdy netrpěly. Naopak samotný mamograf může v krajním případě být spouštěčem rakoviny z důvodu ozáření z tohoto přístroje. Shrnuto mamograf přináší tato rizika:
- nerozeznávání benigních nálezů od rakovinných
- špatná diagnóza
- možnost ozáření rentgenovým zářením
- nemožnost vyšetření některých žen
- riziko extrémních léčebných cest na základě špatné diagnózy
Mamograf nedokáže odhalit rakovinu včas
Přes všechny tyto faktory se od mamografu očekávalo, že sníží počty žen stižených rakovinou, protože ji dokáže včas rozeznat. Podle nejnovějších statistik ale k ničemu takovému nedošlo. Bylo zpětně hodnoceno 40 let používání mamografu ve Velké Británii, která si od užívání tohoto přístroje slibovala až třetinové snížení úmrtí na rakovinu prsu. Ve výsledku sice ke snížení úmrtnosti došlo, ale nikoliv vlivem mamografie. Bylo zjištěno, že ženy, které mamografií nikdy neprošly, mají menší pravděpodobnost diagnózy rakoviny prsu. Dalším závěrem této studie bylo, že mamografie nedokáže odhalit rakovinu v tak brzké formě, jak se předpokládalo.
Menší počty úmrtí nejsou díky mamografu
Jak již bylo řečeno, počty úmrtí na rakovinu prsu se ale přesto snížily. Nestojí za tím ale mamografie, ale jiné aspekty. Vlastně jde o:
- změny v příčinách rakoviny
- změny ve způsobu léčby rakoviny