Fanoušci anglické Aston Villy na něj stále vzpomínají. Ne však jako na střelce, který jejich klub dovedl k pohárovým příčkám, ale spíše jako na nejhorší přestup v historii klubu. „Myslel si o sobě, že je velkým hráčem, ale zasáhl do osmi utkání, do sedmi jako střídající hráč za dva a půl roku a proto je jasné, co o tomhle chlapíkovi musím říct – je to absolutní chvástal,“ přiznává po letech na adresu Boško Balabana editor fanouškovského webu Aston Villy Jonathan Fear.
Částka okolo sedmi miliónů liber (211 miliónů korun) přitom nebyla v tehdejších poměrech Premiership, tedy dnešní Premier League, nijak závratnou sumou. I proto Aston Villa, pro kterou šlo o historicky šestý nejdražší přestup věřila, že peníze za chorvatského střelce Boška Balabana budou dobrou investicí. Třiadvacetiletý Chorvat totiž v domácí soutěži zářil, za Dinamo Zábřeb se trefil v lize šestnáctkrát a připsal si i reprezentační starty.
Podivný přestup
Jenže již samotný přestup byl podivný. Podle tehdejších zpráv reportérů britského deníku The Guardian totiž většina z přestupové částky nepřipadla Dinamu Záhřeb, jako kmenovému klubu, nýbrž samotnému hráči. „Se vším respektem k provedenému přestupu bylo naprosto jasné, že enormní část částky půjde hráči a jeho manažerům,“ přiznal tehdy chorvatský agent Mladen Pretreski.
Balaban a jeho agenti tak z přestupové částky, které se pohybovala okolo sedmi miliónů liber získali závratných 80%, tedy více než 170 miliónů korun. To by nebylo problémem, pokud by chorvatský střelec prokazoval, že částka za něj zaplacená odpovídá výkonům, ale to se nestalo. Aston Villa během sezóny vystřídala hned trojici trenérů, ani jednomu z nich se výkony rodáka z Rijeky nepozdávaly a ten tak nastoupil jen do osmi utkání.
Nucený odchod
Po roce odešel na hostování zpět do Dinama Záhřeb, kde nasázel 18 branek a dopomohl klubu k zisku titulu i superpoháru. Ani po návratu do Birmingham, kde Aston Villa sídlí, však neprokazoval svůj um a proto vedení rozhodlo, že jestliže Balaban nebude souhlasit s rozvázáním smlouvy, stráví dalších 30 měsíců v rezervním týmu. Jen o několik dní později tak podepisuje chorvatský reprezentant smlouvu v belgických Bruggách.
Tam se opět rozstřílel, během tří sezón nastřílel 55 branek a slavil mistrovský titul. Poté se přesunul zpět do Dinama Záhřeb, kde si zajistil nominaci i na evropský šampionát v roce 2008. Titulky novin v Anglii pak zaplnil ještě jednou a to když při domácím utkání hajloval směrem ke svým fanouškům. Chorvat, s celkem 35 reprezentačními starty, ukončil kariéru v roce 2012 v Malajsii.
Ze své ostrovní blamáže viní zejména klub. „Pokud zaplatíte velké peníze za přestup hráče, ale nenecháte jej pořádně hrát, nemůžete se divit vtipkování na váš účet,“ řekl Balaban pro web FourFourTwo, podle nějž jde o jeden z nejhorších přestupů v historii nejvyšší anglické soutěže.