Při krájení by nad ní nejeden zaplakal, ale když dojde na léčebné účinky, tak je cibule v mnohém nepřekonatelná. Cibule kuchyňská, která je u nás nejvíce rozšířená, má svou typickou chuť a vůni. Je součástí velkého množství receptů a jídlo díky ní dostává zajímavou chuť. Při její konzumaci do sebe zároveň přijímáte dávku draslíku, vápníku, sodíku, manganu, fosforu, vitamínu C, vitamínu E, vlákniny a cukrů. Jestliže cibuli ale využíváte opravdu jenom na jídlo, potom podceňujete její potenciál. Využitelné jsou totiž do jisté míry i cibulové slupky.
-
Cibulový čaj na kašel
Pokud se u vás objevily příznaky nachlazení nebo chřipky, kašlete a máte ucpaný nos, můžete si ulevit cibulovým čajem. Postačí vám na něj slupky z přibližně 3 až 4 větších cibulí, které zalijete 0,5 litrem horké vody. Nechte louhovat 30 minut a poté slijte přes jemný cedník nebo plátýnko. Čaj z cibule má typickou barvu, vůni i chuť, takže na to buďte připraveni. Konzumujte podle potřeby.
-
Cibulový obklad
Cibule může účinkovat i při pouhém doteku. Vyzkoušejte to například při bodnutí hmyzem – na dané místo si ihned přiložte plátek cibule a mírně masírujte. Úlevu vám obklad poskytne také v případě revmatických bolestí, otoků různých druhů, na zbavení se lupů či vypadávající vlasy. Na vše stačí jenom přiložit cibuli.
-
Na skvrny od potu
Pokud na svém bílém oblečení pozorujete nežádoucí zažloutlé skvrny od potu, potom pomůže cibule. Potřete skvrnu cibulí nebo šťávou z ní a poté oblečení vyperte jako vždycky. Fleky se snadno vyperou.
-
Cibulové slupky využijete při vaření
Samotné slupky nelze v syrové podobě konzumovat, vyhodit je ale a nevyužít je, je chyba. Mají totiž pozitivní účinek na krevní tlak a ucpávání tepen. Přidejte je při vaření do guláše neb polévky, čímž tato jídla obohatíte o zajímavou vůni, chuť i barvu. Uvidíte, že si nejen pochutnáte, ale také snížíte riziko rakoviny tlustého střeva, cukrovky nebo obezity.
-
Obklad na spálenou pokožku
Další možností, kdy můžete cibuli aplikovat coby obklad, je v případě popálenin. Drobné oděrky a spáleniny se budou snáze hojit, když slupky nebo přímo části cibule na ně přiložíte. Mírně s nimi pohybujte, aby se cibulová šťáva měla možnost dobře vstřebat do kůže. Pravděpodobně vás to bude mírně pálit nebo bolet, ale vydržte to, rána se bude lépe hojit.
-
Maska na obličej
Cibule mírně vysušuje. Proto se hodí jako léčebný prostředek na mastnou pleť, které může pomoci od sužujících boláků a akné. Mazové žlázy se uvolní a pokožka bude sušší, takže se nebude tolik lesknout.
-
Cibuli využijete i na zahrádce
Pomůže i tam, odkud sama pochází. Slupky z cibule jsou perfektním pomocníkem při zahradničení. Protože obsahují spoustu živin, jedná se o perfektní hnojivo, po kterém vám obrazí i dávno zašlé květiny. Rovněž venku na zahradě je nepostradatelným aspektem. Svými účinky totiž zabíjí různé škůdce a ochraňuje tak vaši zeleninu i květinovou zahrádku. Zapomínat bychom neměli ani na zimní zahradu, kde s rostlinami svede také divy.
-
Léčba nachlazení
Vezměte větší cibuli a nakrájejte ji na tlustší plátky. Na každé chodidlo si přiložte jeden a poté si navlékněte teplé vlněné ponožky. Pokud se obáváte, že by se plátky v noci mohly hýbat, ovažte si před obléknutím ponožek chodidla pruhem látky. Tento léčebný postup byl objeven kdysi dávno v Čině a je opravdu účinný. Je to proto, že během noci cibulová šťáva působí a přes naše chodidla se dostává do celého těla. Onemocnění by mělo odeznít už po dvou nebo třech dnech.
-
Jako čistící prostředek
Jak již bylo řečeno výše, umí si cibule poradit se spáleným. A to nejen spálenou pokožkou, ale také připáleným jídlem v hrnci. Nečistoty a připáleniny stačí potřít cibulí a poté dobře opláchnout vodou s jarem. Cibule jednak vyčistí povrch, jednak do sebe natáhne zápach.
-
Cibule na hubnutí
I když cibule obsahuje poměrně vysoké procento cukru, dokonce více než třeba jablka nebo hrušky, funguje skvěle při dietě. Umí totiž pohlídat váhu, protože funguje jako spalovač tuků.