Koubek dostává výprask i u sousedů. Podle expertů zpackal nominaci

Koubek dostává výprask i v Polsku. Podle tamních expertů zpackal samotnou nominaci

Górnik Zabrze zakončil sezonu s Polským pohárem a vicemistrovským titulem. Tři Češi z jeho kádru se do finální nominace na MS nedostali.

i Zdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace
                   

Když 12. května Górnik Zabrze na svém webu hrdě oznámil, že hned trojice jeho hráčů, Patrik Hellebrand, Lukáš Ambros a Lukáš Sadílek, figuruje v širší české nominaci na mistrovství světa, v Zabrze to brali jako potvrzení výjimečné sezony. Klub právě slavil zisk Polského poháru, v lize skončil druhý a česká osa středu pole patřila k pilířům úspěchu. O tři týdny později Miroslav Koubek zveřejnil finální šestadvacítku. Nebyl v ní nikdo z Górniku. A právě tady začíná příběh, který v Polsku rezonuje dodnes, ne jako organizovaná kampaň expertů, ale jako přirozená otázka: jak je možné, že trenér české reprezentace přehlédl hráče, kteří táhli jeden z nejúspěšnějších týmů Ekstraklasy?

Hellebrandova čísla, která mluví sama

Nejsilnější argument proti Koubkově nominaci má jméno a příjmení: Patrik Hellebrand. Sedmadvacetiletý záložník neměl v Ekstraklase jen „solidní sezonu“. Měl sezonu dominantní. Už v březnu vedl celou ligu v počtu přihrávek i přesných přihrávek, jak dokládají statistiky Ekstraklasy. Po sezoně k tomu přidal první místo v úspěšných odběrech. Kombinace distribuční přesnosti a defenzivní aktivity, kterou v polské nejvyšší soutěži neměl nikdo jiný.

Koubek přesto ve středu pole sázel na zavedené tváře: Součka, Červa, Provoda, Michala Sadílka, Daridu. Hellebrand vypadl už před zúžením na finální šestadvacítku. Trenér svůj výběr na tiskové konferenci vysvětlil „použitelností do herních schémat“ a odmítl rozebírat jednotlivé případy. Jenže právě tahle obecná formulace dráždí, zvlášť když ji postavíte vedle tvrdých dat.

Górnik jako zrcadlo českého selhání

Česko na mistrovství světa získalo jediný bod, inkasovalo šest branek a vstřelilo dvě. Patrik Schick na třech zápasech nedal gól a po porážce 0:3 s Mexikem ukončil reprezentační kariéru s bilancí 56 startů a 26 branek. Koubek po vyřazení sám přiznal, že část klíčových hráčů „nenavázala na výkony z ligových soutěží“.

A právě tady se debata kolem Górniku stává víc než jen klubovým patriotismem. Zabrze mělo českou osu, která fungovala pod tlakem, v pohárovém finále, v boji o titul. Reprezentace měla osu, která pod tlakem turnaje selhala. Rozpor je příliš nápadný na to, aby ho polské prostředí ignorovalo. Klub, který celou sezonu stavěl na českých hráčích a slavil s nimi úspěchy, přirozeně nechápal, proč je český trenér nepovažuje ani za součást šestadvacítky.

Zmrzlý, Ambros a problém malého vzorku

Spravedlivě je třeba dodat, že ne všichni Češi z Górniku měli stejně silný nárok. Ondřej Zmrzlý dorazil do Zabrze až na konci února a za jaro stihl dvanáct ligových zápasů s jednou asistencí. To je příliš krátký vzorek na to, aby z něj šlo stavět turnajovou nominaci, i když je přirozeným levým bekem, zatímco David Douděra, kterého Koubek na levou stranu obrany proti Mexiku nasadil, je primárně pravák. Douděra měl za Slavii v sezoně 21 zápasů, gól a čtyři asistence, ale na nepřirozené straně hřiště vypadal proti Mexiku ztracený.

Ambros a Lukáš Sadílek zase neměli individuální statistiky tak výrazné jako Hellebrand. Jejich přítomnost v širší nominaci potvrzovala spíš kolektivní sílu górnikovského bloku než individuální výjimečnost. Podle nás je proto nejpoctivější zúžit debatu na jednoho muže: Hellebranda. U něj jsou data jednoznačná a absence ve finální nominaci nejhůř obhajitelná.

Co bude dál s Koubkem i Hellebrandem

Koubek po Mexiku odmítl rezignovat. „Neutíkám z žádného boje,“ řekl a mluvil o pokračování podle smlouvy. Zároveň ale otevřel dveře změnám, zmínil nutnost „personální inovace“ a konkrétně jmenoval Huga Sochůrka jako hráče, který by měl dostat šanci v Lize národů. Ke dni 26. června žádné oficiální rozhodnutí FAČR o jeho konci nepadlo.

Hellebrand mezitím 16. června ukončil angažmá v Górniku, překvapivě, protože teprve v září 2025 prodloužil smlouvu do roku 2029. Podle polských médií míří do Korony Kielce, oficiální potvrzení ale zatím chybí. Ať skončí kdekoli, jeho ligová data z uplynulé sezony mu dávají nejsilnější vizitku ze všech opomenutých Čechů.

Koubek po turnaji mluvil o technické a herní zaostalosti českého fotbalu. Ironií je, že jeden z mála Čechů, který v uplynulé sezoně technicky a herně dominoval celé soutěži, seděl během mistrovství světa doma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články