Hřebíček je koření, které se najde v každé domácnosti. Jeho aroma si spojíte především s jablečným kompotem nebo svařeným vínem. Dnes vám prozradíme, jakou léčivou moc toto koření v sobě ukrývá.
Co je hřebíček
Hřebíček je sušený kalich s poupětem rostliny hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum, syn. Eugenia caryophyllata). Původem je z Moluckých ostrovů. Používá se k okořenění sladkých potravin, masa a rýže, je přidáván do různých aromatických směsí. Jeho hlavní složkou je fenolická sloučenina eugenol, který je znám svými lokálně anestetickými a septickými účinky.
Má nasládlou chuť, která se postupně mění v hořkou. Hřebíček s tmavě hnědou hlavičkou je závadný nebo dokonce starý. Využívá se jako koření, zároveň má výrazné dezinfekční a znecitlivující účinky. Využívá se například v zubařství, například do kloktadel, kdy hřebíček tlumí citlivost i bolestivost nervu. Obsahují jej také některé masti na revma. Hřebíček podávaný inhalační formou pomáhá dezinfikovat dýchací cesty a léčit záněty.
Co vše hřebíček dokáže:
- Silný konzervant, má antiseptické a antibakteriální účinky
- Funguje jako přírodní repelent proti komárům a dalšímu hmyzu
- Uvolňuje dýchací cesty
- Obnovuje kolagen v pokožce, tím mírní vrásky
- Ulevuje trávicímu traktu, čistí ho
- Pomáhá při hubnutí
- Obsahuje mangan, draslík a vápník
Bolí vás zuby? Pak zkuste hřebíček zalít obyčejnou alpou. Získáte jedinečný lék. Recept je jednoduchý:
10 – 15 hřebíčků zalijte 100 ml obyčejné alpy a nechte 2-3 týdny louhovat. V případě bolesti zubů si tuto směs natírejte na bolavé místo nebo si jej vyplachujte. Pokud potřebujete ulevit bolesti zubů rychle, hřebíček rozemelte nebo rozdrťte a přiložte na bolavé místo.
Na kašel použijte tuto účinnou medicínu: 60 ml alpy smíchejte s 25 ks hřebíčku a nechte vyluhovat 24 hodin. Před spaním si dejte jednu kávovou lžičku a nechte působit co nejdéle v ústech.