Game, set, match. A hurá do sprchy. To ale nebude jen tak. V umývárně budou na tenisty a tenistky čekat komisaři. Co je bude vlastně zajímat?
Členové Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIA) už jdou za hranu. Ale jinak to asi nejde. Chtějí totiž sledovat tenisty i tenistky při sprchování. Tedy když je vyberou k dopingové kontrole. „Usilovali jsme o to, aby sprchování po zápasech mohlo představovat povolené zpoždění dopingové kontroly, zejména pokud by nesprchování mohlo mít negativní vliv na zdraví a pohodu hráče. Sprchování však není nárokem. Proto hráče a hráčky laskavě žádáme, aby při sprchování dodržovali požadavek zůstat v dohledu doprovodu komisaře i ve sprše,“ píše se v oficiálním prohlášení ITIA.
Logický krok ITIA
Na tento požadavek si tak musí zvyknout i čeští hráči a hráčky. Hvězdy WTA jako Barbora Krejčíková, Karolína Muchová, Markéta Vondroušová či Karolína Plíšková musí nově strpět komisaře za zády i v jinak ve velmi intimní chvíli. „Pokud se hráč necítí dobře, když je při sprchování pozorován, doporučujeme zvážit, zda je sprchování nutné před poskytnutím vzorku pro dopingovou kontrolu. Nedodržení povinnosti zůstat v dohledu doprovodu bude ITIA brát velmi vážně,“ stojí dále v upozornění. Podle redakce SportyŽivě je to ale nakonec od Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu logický krok.
Karolina Muchova carrying Victoria Azarenka’s bag off the court in Miami after she was forced to retire due to injury. ❤️🩹
An incredible tennis player, but also an incredibly classy person. ❤️
pic.twitter.com/mHZ95cOWvW— The Tennis Letter (@TheTennisLetter) March 21, 2025
Má totiž neblahé zkušenosti s tím, že se v minulosti několikrát sportovci pokusili ovlivnit výsledky dopingových testů právě ve sprchách. „Je důležité, aby laboratoř analyzovala váš první vzorek. Sprchováním by se hráč mohl snadno vymočit, aniž by si toho někdo všiml,“ upozorňuje ITIA. Všechno se zdá být pochopitelné a z pohledu kontrolního úřadu logické.
Fanoušci i experti se diví
Nikdo se ale zatím nepozastavil nad tím, jestli i případný doprovod ve sprše je schopný vypozorovat, zdali dotyčný potřebu vykonal, nebo ne. V jaké vzdálenosti bude dotyčného vlastně pozorovat? Navíc toto nařízení ITIA zvedlo bouři nevole. Nepochopení tohoto verdiktu míří jak od fanoušků, tak i od odborné tenisové veřejnosti. Podle mnohých je něco takového nepřípustné.
„Uznáváme, že některé části procesu antidopingového testování jsou nepříjemné. Stejně jako u všech sportů, které splňují požadavky Světové antidopingové agentury jsou však hráči, kteří jsou po zápase vyzváni k testu, neustále pod dohledem antidopingového doprovodu. Dokud není test dokončen. Toto je požadavek Světového antidopingového kodexu,“ reagovala na protesty ITIA.