Měla závodit zadarmo, ale s tím nesouhlasila. Tak si Astrid Slind na protest zapálila dres. Norský běžkařský velikán a spoluzakladatel závodu se její kritice jen vysmál. Způsobem, jakým to umí jenom on.
Jako by těch průšvihů neměl bývalý lyžař Peter Northug dost. Teď v závodě Jantalopped, který v roce 2018 pomohl založit, snížil ženám těsně před startem odměny za vítězství. Původní prémii 500 tisíc norských korun (1 milion Kč) srazil na 60 tisíc norských korun. Přitom mužům na peníze nesáhl. Norská mistryně světa v klasickém lyžování Astrid Öyre Slind na to reagovala po svém. Do závodu nenastoupila a na protest zapálila dres se svým startovním číslem.
Slind se usmívala
Když se dres ocitl v plamenech, Slind se jen šťastně usmívala. Dle zjištění redakce SportyŽivě se zachovala podobně jako bývalý český prezident Miloš Zeman. Ten stejné gesto předvedl s rudými trenkami, které mu na Pražský hrad vyvěsila skupina Ztohoven. Nicméně Northug jejího postoje využil dokonale ve svůj prospěch. Když se ho totiž novináři ptali, jaký na to má názor a jestli chápe její rozčílení, odpověděl s arogancí sobě vlastní. Prý si nevšiml, že by byla naštvaná nebo snad rozhořčená. Moc dobře údajně viděl, jak se při ohýnku pěkně usmívá. Nepřipustil tak žádnou kritiku do svých řad a snížení odměn vysvětlil tím, že se přihlásilo málo závodnic.
Ski de fond – En colère face à la baisse du prize money, elle met le feu à son dossard
😲😲
L'excellente fondeuse Norvégienne Astrid Slind n'a pas du tout apprécié la décision des organisateurs de la Janteloppet, la course de Petter Northug…
➡️➡️https://t.co/BYQxVRdjKr pic.twitter.com/yVlMKrKynl— Sports Infos – Ski – Biathlon (@Sports_Infos_) April 12, 2025
Přihlášených jich bylo celkem čtrnáct. Měly absolvovat závod na 40 kilometrů. Pak přišla zpráva, že pro ženy nebude žádná elitní třída. Místo toho se mohly zúčastnit závodu na 20 kilometrů společně s hobby jezdci, nebo jim bylo nabídnuto vrácení startovného. Finanční odměna nebyla žádná. To se lyžařky dozvěděly večer před konáním závodu.
Kolegyně se také divily
Většina startujících už byla podle zjištění redakce SportyŽivě v dějišti závodu, a tak jistě proběhla peprná diskuze. Na poslední chvíli se tak organizátoři rozhodli dát ženám alespoň 60 tisíc norských korun. Třicet pro vítězku, dvacet za druhé místo a zbytek za bronz. Hodně slabá náplast oproti slibované odměně. To krom Slind vytočilo i pozdější vítězku závodu Ebbu Andersson. Další slavná šampionka se pozastavila nad tím, jestli je něco takového vůbec možné. Nedokázala pochopit, že informaci o tom, že by měla startovat zadarmo, se dozví ani ne den před závodem.
Vysvětlovala, že žen ve startovním poli ubývá a rozhodně to není důvod k tomu, aby se organizátoři tímto způsobem zachovali. Považuje to dokonce za jakousi diskriminaci. S tím by Slind jen souhlasila. Ředitel Janteloppetu Pål Trøan Aune ale zůstal ledově klidný. Kritiku přijal, ale to je prý tak všechno, co s tím může udělat. Opět se oháněl rekordně nízkým počtem účastnic a jejich rozhodnutí považuje za správné. Zdůraznil také, že téměř všechny závodnice bez protestů nakonec nastoupily do zkráceného dvacetikilometrového závodu. No, popravdě, co jim tak asi zbývalo, když už přicestovaly?