Hromadná rezignace na fotbalovém svazu. Sedm členů končí kvůli Berbrovi, Slavii či trestům za podvody

Na fotbalovém svazu je zase poměrně dusno. Kvůli nerespektování rozhodnutí a sporům končí všech sedm členů etické komise. Řešili i případy týkající se korupční kauzy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celkem sedm osob se rozhodlo opustit své členství v Etické komisi Fotbalové asociace. Co je k tomu vedlo? Jako hlavní důvod hromadné rezignace pojmenovali rozdílné přístupy v rozhodování oproti odvolací komisi. Ta opakovaně rušila nebo snižovala tresty ve vynesených verdiktech či vracela případy k novému projednání.

Etická komise končí

Jan Eisenreich, Jan Ďoubal, Lukáš Říha, Jan Ševčík, Liběna Šrámková, Michal Zahnáš a Josef Žižka. Tedy celá etická komise končí. Šestice řadových členů odstoupila k 10. prosinci, předseda Eisenreich setrvá ve funkci až do 31. ledna. Na lednovém jednání výkonného výboru má navrhnout nové složení komise. Ta bude fungovat do valné hromady FAČR (29. května).

Český reprezentant Krejčí si z Girony dělá druhou Spartu

Pro výše vyjmenované osoby to muselo být velmi skličující. Odvolací komise totiž konala ve srovnání s tou etickou opravdu velmi rozdílně. V posledních měsících v několika verdiktech týkajících se rozsáhlé korupční kauzy kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra snížila či úplně zrušila rozhodnutí.

Změny verdiktů odvolací komise

Případ číslo 1: Na polovinu snížila původní pokutu 400 tisíc korun pro Duklu za pokus o ovlivnění dvou zápasů nejvyšší soutěže v roce 2018. Případ č. 2: Zrušila tresty pro sportovního ředitele Jiřího Bílka a jeho Slavii za údajné narušení regulérnosti třetí ligy. Případ č. 3: Zrušila trest pro bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře. Případ č. 4: Z 15 let na čtyři roky zkrátila zákaz činnosti za ovlivňování výsledků pro záložníka třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí Michala Hladíka.

Sparťanský kouč Friis kopíruje taktiku českého reprezentačního trenéra Haška

„Po rozhodnutí odvolací komise, které padlo v jedné z největších kauz match-fixingu, jakou jsme za dobu svého působení řešili a kde byl bez nám sděleného odůvodnění trest snížen z 15 let na čtyři roky, jsme dospěli k závěru, že přístupy v rozhodování etické a odvolací komise jsou natolik rozdílné, že je to nadále neudržitelné a neprospěšné pro Fotbalovou asociaci,“ napsali její členové v prohlášení na webu FAČR.

Komise se také nebyly schopny dohodnout na právních výkladech disciplinárního řádu. K posouzení sporu bylo zpracováno odborné stanovisko Právnické fakulty v Olomouci, objednané sekretariátem FAČR, které dalo za pravdu etické komisi. Co to znamenalo v praxi? Vůbec nic. Odvolací komise ignorovala toto stanovisko a pokračovala v aplikaci vlastního výkladu.

Na SportechŽivě jsme také psali o osudu senegalského fotbalisty ve Slavii.

Co říkáte na rozhodnutí členů etické komise? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články