V české fotbalové lize má přes sto startů, ale známější je dnes už jen jako podvodník. Je hlavou celé skupiny. Kvůli nekalé činnosti se nechal i přejmenovat.
V minulosti se proháněl Miloslav Kufa po ligových trávnících a nikoho by zřejmě nenapadlo, co jednou způsobí za problémy. Jeho firma Ramfin, která fungovala na principu podvodného „letadla“, připravila o úspory více než 900 lidí. Sumu, kterou se podvodníkům podařilo získat, se podle znalce pohybuje okolo 230 milionů korun. S těmito informacemi přišly jako první Seznam Zprávy. A nejedná se prý o konečné číslo. Případ, kterým se kriminalisté zabývají dva roky, se stále řeší.
Kufa, pak Honek
Lidé uvěřili výhodnému investování a firmám z holdingu Ramfin zapůjčili peníze. Někteří z nich dokonce i své celoživotní úspory. Obvinění z podvodu čelí čtyři lidé. Hlavou celého spletence firem byl podle detektivů bývalý fotbalista brněnské Zbrojovky Miloslav Kufa (na obrázku v dolní řadě třetí zprava), který si dokonce před lety změnil příjmení na Honek. Není to totiž jeho první prohřešek proti zákonům. Krajský soud v Brně jej před šesti lety potrestal za jiný podvod dvouletým trestem s podmínečným odkladem na tři roky.
Podobně jsou na tom i další. Miloslav Kufa mladší a Michael Pokiser byli ve stejném roce za podvod na seniory odsouzeni ke tříleté podmínce s pětiletým odkladem. Krajský soud jim mimo jiné zakázal obchodní činnost v oblasti poskytování služeb seniorům. To je ovšem v žádném případě nezastavilo. Podle detektivů rozjeli ještě výnosnější nelegální byznys. Čtvrtým, kdo do této povedené party patřil, byl Tomáš Kunc. Ten vykonával funkci provozního ředitele pro skupinu Ramfin.
Částka 74 milionů korun
Redakce Seznam Zpráv měla údajně možnost nahlédnout do policejních dokumentů, ze kterých je možné vyčíst detailní přesuny financí. Za zásadní znalec označil skutečnost, že firmy z holdingu sloužily částečně jako penězovod k fyzickým osobám. Na jejich soukromých účtech podle něj skončilo přes 74 milionů korun. Jak je patrné z policejních dokumentů, miliony však skončily namísto investic třeba v hazardu nebo sloužily pro vlastní potřebu obviněných a jejich blízkých.
Poškození nyní spolupracují se čtyřmi advokátními kancelářemi, které mají roli zmocněnců. To by mělo celou situaci ulehčit. „Lze uvést, že zpracování trestního spisu je po administrativní stránce velmi náročné, a to s ohledem na vysoký počet poškozených. Po rozhodnutí soudu o společných zmocněncích se trestní řízení podstatně urychlilo,“ řekl pro Seznam Zprávy mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Celý případ by se tak mohl konečně dostat k soudu.
Na SportechŽivě jsme také psali o českém rozhodčím, který měl řídit utkání pod vlivem.