Spartu poškodil rozhodčí. Kolegové, kteří jeho omyl viděli, ale nesměli zasáhnout

Rozhodčí u videa se musí řídit protokolem. Ten má ale svoje mouchy. Konkrétní příklad se odehrál v české fotbalové lize a doplatila na to Sparta.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

VAR? Spíše velký provar. Respektive protokol samotného VARu je evidentně špatně nastavený. Ukázkovým příkladem může být nedávné vyloučení sparťanského obránce Martina Vitíka při pražském derby. Český reprezentant po udělení druhé žluté karty od hlavního rozhodčího Szikaye zamířil neoprávněně do sprch. Že to nebylo správně, ale vyhodnotila komise rozhodčích až dlouho po utkání. Přitom rozhodčí před obrazovkami (VAR) už to věděli při samotném utkání.

VAR má chybný protokol

„Tuhle situaci jsme přezkoumávali kvůli potencionálnímu udělení červené karty Martinu Vitíkovi za šlápnutí na slávistického gólmana, nicméně toho se zjevně dopustil domácí hráč. Tím práce pro videorozhodčího v daný okamžik dle protokolu skončila, protože přímá červená karta udělena hráči být neměla,“ uvedl pro Deník asistent videorozhodčího Jiří Pečenka, který kromě videa (VAR) funguje také jako asistent hlavního rozhodčího v první a druhé lize.

Slavný český fotbalista se pustil do kritiky reprezentačního trenéra. Udělal to už dříve

„Následné přezkoumání oprávněnosti udělení žluté karty Martinu Vitíkovi, v daný moment již druhé, kterou obdržel od rozhodčího, již nespadá do kompetence VAR, i když vede k následnému vyloučení za druhou žlutou kartu v utkání. To protokol bohužel neumožňuje,“ uvádí Pečenka, proč VAR v této sporné situaci nezasáhl. Je tedy otázka, jestli neupravit tzv. protokol VARu, aby mohl zasáhnout i v těchto případech, když taková situace silně ovlivní zbytek zápasu.

Byla to jasná červená

Naopak následná červená karta pro slávistu Oscara po hlavičce do hrudi Rrahmaniho už byla plně v kompetenci videorozhodčích. „Na to jsme upozornili hlavního rozhodčího, aby si šel situaci prohlédnout k monitoru. Byla to jasná červená,“ potvrdil Pečenka. Žlutou kartu nakonec dostal i Rrahmani, který provokoval. „Vychází to z protokolu VARu, který řeší celý incident komplexně. Podobně je to třeba i v případě penalt. Proto následně dostal žlutou i Rrahmani,“ vysvětluje Pečenka. Škoda, že se komplexně nevyřešila i červená na Vitíka.

Odsouzený český reprezentant: Devadesát procent fotbalistů sází na zápasy

VAR má za úkol přispěchat s problémem hned v zárodku. „Obecně platí, že by to mělo být do nejbližšího přerušení hry. Pokud se pak znovu rozběhne hra, tak by se k dané situaci neměli vracet rozhodčí na hřišti ani u videa,“ říká českobudějovický sudí. Existuje ale výjimka. „Pokud dojde k hrubému nesportovnímu chování, které VAR odhalí i později, je možné se k němu vrátit i kdykoliv v průběhu zápasu. To se stalo v Olomouci, kdy Jan Kliment udeřil soupeře loktem a byl na pokyn VARu vyloučen až po několika minutách,“ dodal.

Na SportechŽivě jsme také psali o českém trenérovi, kterého zlákaly ruské miliony.

Co říkáte na protokol VAR? Přijde vám takové rozhodování správné? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články