Najít náhradu za odložené akce je těžší, než se zdá

                   

Ruší se jedna sportovní akce za druhou. A je jedno, zda je to naplánovaná ligová událost, nebo se jedná o akci mezinárodní. Z těch posledních, o kterých se v rámci sportovního světa mluví nejvíce, je MS v hokeji, stejně jako to jsou i olympijské hry v Tokiu. Nyní se začíná řešit třeba i cyklistická Tour de France nebo slavný tenisový Wimbledon. A to je v podstatě jenom špička ledovce, protože jakýkoliv sport se nyní musí potýkat s omezením. Zrušit plánovanou akci je však z celkového pohledu tím v podstatě nejjednodušším. Mnohem horší bude najít náhradní termín, aby vyhovoval všem.

Peníze v hlavní roli

I když to vypadá, že na prvním místě byl, je a bude vždy sport, realita může být zcela jiná. U velkých sportovních akcí jsou na prvním místě spíše peníze. Ty, které musel někdo investovat, tak ty, které chce někdo vydělat. A tak se u řady akcí hledá i termín podle toho, aby byl stále zajištěn optimální profit. A to například sponzorům, které jsou s danou událostí spjati, tak i televizím, které si koupili vysílací práva. Své k tomu mohou říci ale třeba i jednotlivé země, jelikož není nic neobvyklého, že i ty mnoho velkých akcí dotují.

iZdroj fotografie: tennisua.org

Pokud by se při hledání nového termínu daným skupinám nevyhovělo, mohlo by to klidně ohrozit následující roky. Pokud by se zájmy těchto skupin nebraly v potaz, mohly by být příští roky zcela bez peněz. I když to může znít krutě, je to realita. Sport až na druhém místě.

Řada akcí je plánována na roky dopředu

Nejsou to jenom olympijské hry, které se konají vždy po čtyřech letech, jak v případě zimní, tak v případě letní olympiády. Je to třeba i zmíněné MS v hokeji, které se koná každoročně, vždy v květnovém termínu. Je celkem jasné, že odložit událost až na příští rok by mohla narušit danou zavedenou kontinuitu a v konečném důsledku by to mohlo znamenat, že by se jeden ročník zrušil kompletně. Pokud by k tomu dojít nemělo, je třeba zohlednit i to, aby se stejné akce nekonaly v brzkém sledu za sebou.

iZdroj fotografie: news.ua

Nezapomínejme také na počasí

Možná si řekneme, že na naplánování události je celý rok, a tak se jistě najde řada termínů, kdy by to šlo. Realita je ale trochu jiná. Třeba už několikrát zmíněné letní olympijské hry by se v zimě moc reálně konat nemohly, zvláště když řada jednotlivých sportů se odehrává venku. Stejně tak by bylo celkem komplikované uspořádat hokejové mistrovství v létě, hlavně kvůli zajištění optimálních podmínek – ledu, na samotném stadionu. Najednou se z celého roku přichází klidně o stovky dní.

Problémem jsou i termíny jiných akcí

Do všeho vstupují i jiné akce, které už jsou naplánované delší dobu dopředu, a řada termínů by mohla také kolidovat. I toto je třeba vzít v potaz. Zvláště u takových událostí, které si jsou určitým způsobem podobné, a může hrozit, že někteří sportovci se budou muset rozhodovat, a fanoušci také. Příkladem bude opět třeba letní olympiáda a různé atletické mítinky, kterých se mohou chtít účastnit stejní fanoušci i stejní sportovci.

iZdroj fotografie: rusbiathlon.ru

A co klubové soutěže?

A do toho všeho řadíme i klubové soutěže, kterým se zcela narušilo jejich aktuální rozlosování a pokud se vedení rozhodne pro alternativní termíny, může to znamenat dvě věci. Buď to, že budou termíny kolidovat s větší akcí, tak to, že se těch mezinárodních nebudou moci jednotliví sportovci účastnit, jelikož je domovský klub zkrátka a jednoduše nepustí. Ostatně k tomu dochází již v běžném termínu MS v hokeji, kdy nemohou přijet hráči hrající v NHL, kde v tu dobu vrcholí play-off. Takto by mohlo dojít k tomu, že nepřijede nikdo, jelikož bude dohrávat většina týmů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články