Změní rok 2021 způsob, jakým sledujeme sport? – SportyŽivě

Změní rok 2021 způsob, jakým sledujeme sport?

                   

Ačkoli byly obnoveny živé sportovní zápasy, data sledovanosti ukazují, že ne všichni diváci se po přestávce ve hře vrátili zpět ke sledování sportu. Situace v roce 2021 spojila služby streamování videa jako preferovanou cestu spotřeby publika. Může sportovní odvětví televizního vysílání najít nový model konvergující živé televizní vysílání s streamovaným obsahem, který přitahuje a udržuje publikum?

Změny v preferencích diváků v důsledku situace v roce 2021? 

Letošní rok dramaticky ovlivnil profesionální sport, přičemž většina zaznamenala vynucenou pauzu v aktivitě. Odvětví ukázalo úžasné vedení v reakci na logistické a provozní výzvy, které vir přinesl, s rychlou návratností sportu a velkým úspěchem. Jakmile však byly zápasy obnoveny, údaje ukázaly, že sledovanost v televizi poklesla téměř u každého významného sportu.

Zvyšující se konkurence mezi poskytovateli zábavy, jako jsou videohry a streamovací služby, přitahuje publikum jinam, zatímco přeplněný sportovní kalendář, množství sítí poskytujících sportovní obsah a prominentní pozice na trhu mediálních práv naznačuje, že nabídka může být příliš roztříštěná a již nepřináší hodnotu. Mladí lidé také nejsou tak zaujati sportem jako předchozí generace, ne každý už čte weby o sportovních událostech, jako například https://www.scmagazine.cz. Ale zatímco globální chaos přenesl tyto problémy do popředí, hledání řešení pro tento fenomén se může zdá jednodušší než je ve skutečnosti.

Kluby a hráči se stávají platformami a povzbuzují je, aby šli svou vlastní cestou

Jedním z důsledků ekonomické polarizace ve sportu je změna toho, jak je definován úspěch. Dnes jsou přední sportovní vlastnosti efektivně povýšeny nad rámec svých vlastních lig. Podle studie na Harvard Kennedy School nabízejí takové „superkluby“ komplexní a různorodý soubor služeb a produktů, které se točí kolem značky, a to nejen v samotném klubu, ale i v jeho hráčích, stěžejních zápasech a historické identitě.

Účinek je stejně viditelný na úrovni jednotlivých sportovců. Časy, kdy hráči doplňovali své příjmy jako prodejci pojištění, jsou pryč. V loňském roce vydělalo 100 nejlépe placených sportovců dohromady 3,6 miliardy dolarů. Těchto 100 však pochází pouze z devíti sportů, přičemž pouze dvě třetiny – basketbal a fotbal – jsou zodpovědné za dvě třetiny seznamu. To se vrací k hodnotové nabídce sportu jako živého, plánovaného zážitku. Pokud samotné hry mají omezené okno zapojení, rozšiřování toho znamená vyprávění příběhů o konkrétních klubech nebo hráčích. Největší z nich se staly samotnými platformami, z nichž některé byly každý týden zodpovědné za stovky milionů mediálních interakcí.

Stejně jako ostatní kategorie zábavy i sportovní odvětví prochází obdobím konvergence

Dlouho se diskutovalo o tom, zda je v mediálním průmyslu důležitější obsah nebo distribuce. Ve skutečnosti se již nějakou dobu sbližují. Jakmile se obsah a distribuce začnou slučovat, budoucnost sportu bude pravděpodobně budována těmi, kdo to rozpoznají jako první, budou jednat nejrychleji, aby využili příležitosti a ve spolupráci s ostatními dosáhli svých cílů. Stejně jako samotná podstata sportu. Existuje však také existenční otázka, na kterou nikdo ve skutečnosti nezná odpověď. Změnila situace v roce 2020 chování a návyky lidí způsobem, který bude pro sport obtížný, když se život vrátí do normálu? Myšlenka, že sport se jednoduše vrátí do normálu a automaticky přivede fanoušky k jejich televizím v obrovských počtech, se ukázala být nepřesná. Ve skutečnosti by bylo zcela férové říci, že sledovanost sportu je tak trochu zklamáním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 213 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit