Roman Šebrle se stal obětí podivných praktik a parazitování na slavném jméně

i Foto: cs.wikipedia.org
                   

Není vůbec neobvyklé, že na známých jménech celebrit se snaží mnoho lidí nějakým způsobem přiživit. Své by o tom momentálně mohl vyprávět také bývalý český desetibojař Roman Šebrle, jemuž má za pár dnů vyjít zbrusu nová biografická kniha. Problém je ovšem v tom, že současný moderátor zpráv na televizi Prima se při sepisování díla nijak neangažoval a s autory se vlastně ani nezná. Nemusíme doufám zdůrazňovat, že se Šebrle od připravované knihy distancuje a nabádá i své příznivce, aby do ní peníze raději neinvestovali. Má lidská drzost vůbec nějaké hranice?

Šebrle není prvním člověkem, kterému se tohle stalo

Ačkoli jsou praktiky autorů „biografické knihy“, která pojednává o životě a kariéře Romana Šebrleho, naprosto zarážející, nutno podotknout, že se nejedná o ojedinělý případ. V minulosti už s podobnými problémy bojovaly kupříkladu tenista Radek Štěpánek nebo legendární český žokej Josef Váňa. I když se však oba dva do rádoby spisovatelů poměrně ostře opřeli, ve výsledku jim to nebylo nic platné – knihy se prodávaly dál! Čtenáři si tak díla „o nás bez nás“ i poté hojně kupovali a mohli si tak o svých idolech udělat zkreslený obrázek.

Sám Šebrle se k chystané události vyjádřil na svém oficiálním facebookovém profilu hodně kriticky a předem fanouškům oznámil, že knihu jim nikdy nepodepíše:

„Tak jsem se dozvěděl, že v nakladatelství … má vyjít kniha Romana Smutného Roman Šebrle. Vězte, že s tou knihou nemám nic společného, moc o ní nevím, nijak jsme se na její tvorbě nepodílel. Určitě se tam nedočtete nic, co bych já chtěl v knize sdělit, a tak má rada je, nekupujte si ji. A dopředu hlásím, ať se pak na mě nezlobíte, nebudu se do ní podepisovat.“

Nejdřív ztracené medaile, teď válčení s nepřesnou knihou

Čtyřiačtyřicetiletý Roman Šebrle se obětí nekalých praktik nestal poprvé. Před třemi lety byl totiž hostem středoškolských her, kde jim předat své zkušenosti a zároveň měl v plánu mladým sportovcům ukázat některé cenné trofeje z bohaté sbírky. No a jednu z nejvýznamnějších už domů nedovezl – zlatou medaili z Olympijských her v Aténách. Někdejší reprezentant se bezprostředně poté rozhodl vypsat odměnu a když se stále nic nedělo, dokonce ji v průběhu let ještě zvýšil. Medaile se k němu však dosud ještě nevrátila, takže je vysoce pravděpodobné, že se s ní bude brzy muset definitivně rozloučit.

Ohlédnutí za Šebrleho sportovní érou

Roman Šebrle chtěl být původně fotbalistou a danému sportu se věnoval až do svých devatenácti let. V roce 1990 se ovšem rozhodl změnit obor a začal s atletikou. O jedenáct let později dosáhl svého největšího úspěchu, když v rakouském Götzisu utvořil nový světový rekord, který ještě dalších jedenáct roků vydržel platný.

Na mezinárodní scéně se udržel na vrcholu prakticky až do konce. Během let nasbíral zlato a stříbro z olympijských her, zlato a dvě stříbra z mistrovství světa, dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy a dalších jedenáct medailí získal také v halových šampionátech. Na svého tuzemského nástupce v desetiboji zatím čeká a nejspíš ještě dlouho čekat bude. Takoví sportovci se totiž nerodí každý den.

Foto: cs.wikipedia.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články