Nejlepší obchod Jablonce? Sparta za její levnou posilu zaplatila po dvou měsících 10 milionů, ale spálila se

PŘÍBĚH: V české lize výraznou stopu nezanechal, přesto triumfoval v Evropské lize a zahrál si i za chorvatský národní tým. Vzpomínáte na někdejší posilu Sparty za 10 milionů korun?

i Zdroj fotografie: Hrvatski nogometni savez
                   

Česká liga byla na přelomu tisíciletí atraktivní adresou zejména pro hráče z Balkánu. Řada tamních mladých talentů mířila na zkoušky do českých klubů, jen hrstka z nich však posléze dostala smlouvu, přestoupila a prosadila se. S ambicí prosadit se v tuzemsku přicházel na zkoušku do pražské Sparty v létě 2000 také chorvatský záložník Ivica Križinac. Tehdy jednadvacetiletý středopolař za sebou neměl nikterak oslnivou kariéru.

Za chorvatské celky Šibenik, Slaven Belupo a Varteks sbíral pouze jednotky startů, přesto byl považovaný za hráče s velkým potenciálem do budoucnosti. Pravidelně totiž sbíral starty za národní tým do jednadvaceti let. Právě proto si jeho schopnosti chtěla ozkoušet také pražská Sparta, kterou tehdy vedl Ivan Hašek. Zkušený stratég jej nasadil během soustředění v Německu do dvou zápasů a zdálo se, že je s jeho výkony spokojený.

iZdroj fotografie: Hrvatski nogometni savez

Jenže s angažmá nakonec sešlo. Sparta měla k dispozici Jiřího Jarošíka, Romana Lengyela a Martina Haška a nechtěla na dané pozici nadále posilovat. Mladý Chorvat přesto zaujal konkurenční Jablonec, který se po krátké zkoušce rozhodl jej získat do svých řad. Severočeši zaplatili za Križinace na tehdejší poměry slušnou částku okolo dvou až tří milionů korun a těšili se na vyztužení záložní řady.

Sparta v nesnázích vysázela 10 milionů

Pouhé dva měsíce po Križinacově příchodu do Jablonce se však opět ozval klub z Letné. Spartě se totiž v prvním ligovém kole zranil Jiří Jarošík, který nemohl zasáhnout ani do úvodních utkání Ligy mistrů. Roman Lengyel byl navíc nominován na olympiádu a v kádru Ivana Haška rázem nastal podstav. Vedení v čele s Miroslavem Peltou proto kývlo na jeho návrh opětovně získat mladého Chorvata, který zatím nasbíral první dva starty v dresu Jablonce.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Severočeši se přesto své čerstvé posily nechtěly vzdát. Tehdejší klub nakonec kývnul až na nabídku ve výši 10 milionů korun a Sparty si od nového jména slibovala mnohé. Križinac však neuspěl, dlouho se trápil a provázelo jej problematické chování a špatná životospráva. Krátce hostoval v Příbrami, posléze zamířil do třetiligového B-týmu. „Pokud si vše srovná v hlavě a bude poctivě trénovat, může se do dvou měsíců vrátit do velkého fotbalu,“ komentoval příchod hráče za astronomickou částku tehdejší kouč rezervy Sparty Daniel Drahokoupil pro Večerník Praha.

10 milionů za jediný prvoligový zápas

Každé ráno za mnou chodí a říká, že už s ním nebudou žádné problémy. Záleží na něm,“ dodal. Križinac přesto po třech letech Letnou opouští s jediným odehraným utkáním za první tým na kontě. Za necelé tři miliony korun jej získal polský Gornik Zabrze, kde rozběhnul svou úspěšnou kariéru. Posléze působil v polské Dyskobolii než přestoupil do Zenitu Petrohrad. V ruském celku se stal legendou, získal s ním triumf v Evropské lize, dva mistrovské tituly a vítězství v Superpoháru UEFA. Dvanáctkrát se ukázal také v dresu chorvatské reprezentace.

Dnes čtyřiačtyřicetiletý Križinac ukončil bohatou kariéru plnou trofejí před devíti lety v domovském Splitu. Na prvotní přesuny do Jablonce a na pražskou Letnou a na tamní neúspěšné angažmá tak může jen s úsměvem vzpomínat.

Vzpomínáte si na působení Ivicy Križinace v pražské Spartě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články