Zhodnocení přestupů: Slavia přemýšlí ekonomicky, Sparta rezignovala. Plzeň vsadila na střídmost

KOMENTÁŘ: Tuzemské přestupové okno skončilo před několika dny a příchody a odchody zaznamenala také trojice českých velkoklubů bojujících o mistrovské vavříny. Trojlístek ve složení pražská Slavia, Viktoria Plzeň a Sparta však zvolil rozdílné cesty, jak ke změnám přistoupit.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FC Viktoria Plzeň
                   

Sázka na budoucnost. Tak by se dalo popsat snažení pražské Slavie v tomto přestupovém okně. Úřadující šampión ještě před několika lety přiváděl za podpory čínských majitelů nákladné posily takřka bez ekonomického smyslu v podobě Ruslana Rotaně, Dannyho nebo Halila Altintopa, dnes však patří jeho přestupová politika ukázkovým příkladům důkladně promyšlené strategie.

Sešívaní se staví do role přestupní stanice pro mladé tuzemské hvězdy s potenciálem zamířit za vysoké částky do špičkových zahraničních lig. Trenérský štáb Jindřicha Trpišovského však zároveň dokáže stavět konkurenceschopné mužstvo, které může uspět také v evropských pohárech. Příchod trojce jednadvacetiletých hráčů v podobě Davida Juráska z Mladé Boleslavi, Maksyma Talovjerova z Českých Budějovic a Yiry Sora z Baníku Ostrava tak nemohly být pro fanoušky červenobílých překvapením.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Do celé koncepce pak dokonale zapadá také zisk devatenáctiletého útočníka Daniela Fily a osmnáctiletého kanonýra Daniela Šmigy. Právě poslední jmenovaná trojice ofenzivních hráčů je reakcí na odchod kanonýra Jana Kuchty do ruského Lokomotivu Moskva, za který sešívaní inkasovali zhruba 130 milionů korun. Za zhruba obdobnou částku pak odchází rumunský středopolař Nicolae Stanciu, který po třech úspěšných sezónách zamířil do Číny.

Hodnocení: Velmi úspěšné

Řada mladých nevyužívaných talentů pak zamířila na hostování, případně změnili svou adresu natrvalo s předkupním právem. Sešívaní tak zvládli osvěžit kádr potenciálními hvězdami a zároveň naplnit klubovou kasu. Zimní přestupové okno se proto z jejich pohledu dá považovat za velmi úspěšné.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Naopak na opačnou strategii vsadila pražská Sparta. Vedení klubu v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým vsadilo zejména na stabilizaci kádru a přivedlo jedinou posilu.

Tou byl jednadvacetiletý jablonecký kanonýr Tomáš Čvančara, jemuž by v létě vypršela na severu Čech smlouva. Naopak Letnou trvale opustil David Lischka, který se stal hráčem Baníku Ostrava a David Moberg Karlsson, který zamířil do Japonska. Formou hostování pak klub opustil také Andreas Vindheim, Lukáš Štětina, Václav Drchal, Václav Sejk nebo Vojtěch Patrák.

Rezignace na přestupovém trhu?

Vzhledem k aktuálnímu postavení v tabulce a dlouhodobým ambicím konkurovat pražské Slavii v boji o titul i zisku mladých tuzemských talentů musí být toto přestupové okno z pohledu Sparty na pováženou a vyvolává řadu otazníků.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Rozdílný přístup musela zvolit plzeňská Viktoria, která vzhledem k finančním obtížím vsadila na úsporné formy přestupů. Na půlroční hostování získala Romana Potočného z Ostravy, Libora Holík z Jablonce a Eduarda Santose z Karviné. Úzký kádr trenéra Bílka pak doplnil talentovaný slovenský útočník Matej Trusa. Mužstvo naopak opustila řada nevyužívaných hráčů v podobě Šimona Gabriela, Matěje Hybše nebo Robina Hranače.

Po vypršení půlročního hostování může uplatnit opci na Dominika Janoška a Šimona Faltu ostravský Baník, Joel Kayamba se bude moci stát hráčem tureckého Samsunsporu.

Úsporná plzeňská genialita

Západočeši v současných možnostech tak zvládli zimní okno na výbornou. Zbavili se nepotřebných hráčů pro probíhající boj o mistrovský titul, naopak kádr osvěžili o trojici hráčů toužících po titulových utkáních. Příchodem slovenského mládežnického reprezentanta Trusy navíc dokázali, že stále dokážou přivádět perspektivní hráče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články