Ve Spartě se neprosadil, během hostování jí vstřelil gól. Kam vedly další kroky mladého Chorvata?

PŘÍBĚH: Pražská Sparta sbírala na přelomu tisíciletí řadu talentů ze zemí bývalé Jugoslávie. Jedním z nich byl také mladý Chorvat, který se dokázal prosadit až právě proti ní.

i Zdroj fotografie: Aris Soluň
                   

Pražská Sparta zažívala na přelomu tisíciletí radikální vzestup. Její první mužstvo pravidelně bojovalo o triumfy v Lize mistrů, úspěšné tažení zažívala také rezerva celku z Letné. Ta se postupně z divize propracovala až do druhé nejvyšší soutěže, kde byla unikátem. Vedení pražského klubu proto pravidelně sbíralo talenty, zejména ze zemí bývalé Jugoslávie, kteří se po aklimatizaci v béčku měli prosadit do nabitého kádru prvního týmu.

Jedním z nich byl také chorvatský mládežnický reprezentant Danijel Cesarec, který patřil k výrazným talentům. Vysoký útočník prokazoval svůj čich na góly zejména v rodné Marsonii a po konci smlouvy zamířil do Čech. V tehdejším nabitém prvním mužstvu si však svou pozici devatenáctiletý střelec neobhájil a byl obratem poslán do rezervy, kde strávil kompletní podzimní část soutěže.

iZdroj fotografie: NHK Rijeka

Ivana Haška vysoký Chorvat příliš nezaujal, změna nastala až po příchodu Jozefa Jarabinského. Ten si mladého útočníka vytáhnul do A-mužstva a dával mu ochutnat první minuty v seniorském fotbale na nejvyšší úrovni. Sedm minut odehrál v prvním kole Poháru UEFA, třikrát z lavičky zasáhl i do ligového tažení. Vzhledem k tehdejším potížím Sparty však trávil většinu času na lavičce náhradníků.

Probuzení v Příbrami

Po konci sezóny bylo jasné, že Sparta bude chtít nakupovat a s Cesarcem ve svých plánech nepočítá. Ten zamířil na hostování do tehdy prvoligové Marilly Příbram, které měl pomoci k záchraně. Rychlý a technicky zdatný útočník dostával na hřišti výrazný prostor a dostával se do šancí, přesto se mu střelecky příliš nedařilo. Ve 23 ligových utkáních se trefil jen třikrát, u další branky asistoval. Přesto bylo jasné, že na návrat do Sparty je to málo.

Bizarní situace nastala ve čtvrtfinále ligového poháru, kde na sebe narazila právě Sparta a Příbram. Cesarec dostal od svého kmenového klubu povolení do zápasu nastoupit a proti svému zaměstnavateli se prezentovat výborným výkonem korunovaným jedinou inkasovanou brankou. Sparta přesto zvítězila 1:3 a později slavila zisk ligového poháru. Chorvat přesto další šanci nedostal a zamířil jako volný hráč do Řecka.

V Řecku se stal legendou

V Akratitosu, Egaleu, Asterasu Tripolis a Arisu Soluň si v průběhu let vybudoval solidní renomé. Ve 143 utkáních nasázel 35 branek a u dalších 13 asistoval. Posléze krátce působil v izraelském Makabi Haifa, než zamířil zpět do Chorvatska, kde ve čtyřiatřiceti letech ukončil kariéru. Dnes čtyřicetiletý Cesarec tak dnes může na start své kariéry a gól svému zaměstnavateli jen vzpomínat.

Vzpomínáte si na další hráče, kteří uspěli až po odchodu z Letné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články