Sparta realizovala loni ztrátu 407 milionů korun. Důvodem jsou přestupy, zní z Letné

Pražská Sparta realizovala v loňském ročníku ztrátu ve výši bezmála půl miliardy korun. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které klub předložil veřejnosti v uplynulých dnech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

407,1 milionů korun. Takovou ztrátu si v uplynulé sezóně připsala pražská Sparta, která jako jeden z mála českých klubů zveřejňuje podrobné výsledky svého hospodaření. Realizovaná ztráta však podle vyjádření klubu neměla a nemá negativní dopad na provoz samotného klubu. „Sparta splňuje kritéria ekonomické odpovědnosti podle UEFA Financial Fair Play. Klub plnil a nadále plní všechny své závazky vůči obchodním partnerům a dodavatelům,“ stojí v prohlášení.

Podle generálního ředitele Sparty Františka Čupra je hlavním důvodem vysoké ztráty záporné transferové saldo. „Plánovali jsme bilanci přestupů uzavřít na zisku ve výši 50 milionů korun, ve výsledku jsme připsali záporný výsledek v hodnotě 104 milionů korun. Přestupy Adama Hložka do Leverkusenu a Dávida Hancka do Feyenoordu, které měly z pohledu českého klubu naprosto mimořádné finanční parametry, zapisujeme účetně až do sezony 2022/2023,“ vysvětluje s tím, že do započítávaného období naopak patří jiné přestupy.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Konkrétně příchody Caspera Højera, Tomáše Čvančary či Jakuba Peška a odchody Davida Moberga Karlssona či Davida Lischky. Náklady spojené s výdaji na hráče a realizační týmy činily v sezoně 2021/2022 v úhrnu 370,9 milionu korun. Dalších 266,2 milionu korun vynaložil klub na zajištění provozu včetně energií nebo přípravných kempů. Naopak největším příjmem byly odměny z účasti A-mužstva v evropských pohárech. Klub získal od UEFA bezmála 228 milionů korun, na dalších téměř 40 milionů si přišel na vstupném. Téměř sto milionů pak klub získal z reklamních příjmů.

Čupr: Sparta je stabilním klubem

Sparta je díky své silné akcionářské struktuře ekonomicky velmi stabilním klubem,“ zdůrazňuje Čupr. Klub rovněž potvrdil, že majoritním vlastníkem je stále akciová společnost 1890s holdings, kterou ovládá svým podílem 56% předseda představenstva klubu Daniel Křetínský společně s manažery ze skupiny Energetický a průmyslový holding. Zbývající podíl v klubu má Patrik Tkáč a jeho skupina J&T Private Equity Group.

Rozumíte ztrátovým investicím majitelů pražské Sparty do klubu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Zpropadené koloběžky dostanou na českých silnicích vyhrazené koridory. Co to znamená pro řidiče aut
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů