Sparta léčí trable koučem mentality Marianem Jelínkem

Foto: cameroonintelligencereport.com

O problémech pražské Sparty se toho v letošním roce napsalo až dost. Po krátké, byť vcelku úspěšné přestávce, se hra fotbalistů opět vrátila do starých, ztracených kolejí, kvůli čemuž vedení klubu sáhlo k radikálnímu opatření. Trenér Václav Jílek si v médiích mnohokrát stěžoval, že hráče trápí především psychické rozpoložení. S tím však aktuálně pomáhá odborník na slovo vzatý – mentální kouč a někdejší lodivod plzeňských hokejistů Marian Jelínek. Jaká se dá přesně popsat jeho hlavní náplň práce?

Hráči potřebují mentální vzpruhu, zní z vedení Sparty

Faktorů, které aktuálně trápí pražskou Spartu, bychom během několika vteřin vyjmenovali skutečně mnoho. Podle hlavního trenéra Václava Jílka se pod špatnými výkony podepisuje hlavně psychika, což potvrdil hned několika svými výroky. V jednom z nich kupříkladu pronesl:

„Situace, v níž se nacházíme, není dlouhodobě udržitelná a naprosto chápeme rozhořčení fanoušků. Psychické rozpoložení našich hráčů není ideální. Nejsme mentálně silní a na hřišti nám chybí především sebevědomí. Bez toho se vyhrávat prostě nedá.“

Vedení Sparty se proto na sklonku podzimu rozhodlo řešit problémy novou a vcelku zajímavou metodou. Sešlo se s mentálním koučem Marianem Jelínkem, který přednesl své návrhy a poznatky, které by měly přinést zlepšení. Zároveň také vylíčil, proč má podle něj trénink psychiky své místo ve sportovní oblasti. Klub s jeho závěry souhlasil a dohodl se na spolupráci.

Podnět přinesl kondiční trenér se zkušenostmi z Premier League

Vedení Sparty se ke kontaktování Mariana Jelínka uchýlilo po debatě s kondičním trenérem Benem Ashworthem, který dříve působil například ve službách londýnského Arsenalu. Z jeho úst se dozvědělo, že v Anglii je naprosto běžnou praxí, aby u prvoligového týmu působil trenér mentality a rovnou se zeptal, jestli někoho takového představitelé klubu neznají. Ti si okamžitě vzpomněli na Mariana Jelínka, který je českým fanouškům znám například ze svého dřívějšího působení na lavičce plzeňských hokejistů. Málokdo už ovšem ví, že kdysi pomáhal také slavnému Jaromíru Jágrovi nebo tenistce Karolíně Plíškové.

Jaká role Jelínka ve Spartě čeká? Podle zákulisních zdrojů by se nemělo jednat o nijak zásadní spolupráci s každodenní pravidelností. To ostatně potvrdil i sám Jelínek slovy:

„Práce na plný úvazek, protože beze mě to ve Spartě prostě nepůjde? To v žádném případě, to by znělo moc namyšleně. Já bych to nazval spíš inspirativním setkáním či pohovorem. Byl jsem tam celkem třikrát – jednou s hráči a dvakrát s realizačním týmem.“

Marian Jelínek samozřejmě ovace za vítězství a samozřejmě také nevoli, když se nedaří, zásadně odmítá. Není prý kouzelník, takže výsledky ovlivnit nedokáže. Zvládne však působit na hráče, aby se ve chvílích zmaru necítili na dně.

Foto: cameroonintelligencereport.com