Rosický promluvil o financích Sparty. Co výhledově čeká Hložka?

Déle než sedmnáct let uplynulo od převzetí pražské Sparty současným majitelem Danielem Křetínským. Brněnský klub investoval do klubu od roku 2004 několik miliard korun, přesto Sparta skončila v uplynulých letech v červených číslech. To by se mělo podle sportovního šéfa Tomáše Rosického v nadcházejících letech změnit.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

417 milionů korun. Taková byla podle časopisu Forbes ztráta pražské Sparty v předloňské sezóně ještě před startem pandemie. Druhý nejbohatší Čech tak musel ztrátu dokrývat, přesto dokázal i nadále do klubu investovat. „Sparta je prakticky jediný prodělečný byznys v Křetínského portfoliu a já přemýšlím nahlas, zda je to důsledek jeho nekompetence, nebo jakási daň za nestandardní podmínky, v nichž se český fotbal odehrává,“ řekl Forbesu ekonom Petr Zahradník.

Dlouhodobá ztráta v účetnictví Sparty jsou zapříčiněna i nízkými příjmy z televizních a marketingových práv, kterými si klub přijde na nižší desítky milionů korun. Přesto je podle sportovního ředitele Tomáše Rosického dlouhodobou strategií klubu také ekonomická soběstačnost, avšak ne za cenu sportovních cílů. Letenští mají totiž dlouhodobý cíl dostat se opět na vrchol.

iZdroj fotografie: Reuters

„To o co se snažíme ve Spartě je vlastně jednoduché a to dostat Spartu zpět na vrchol. Chceme, aby historicky nejsilnější český klub každý rok vyhrávat tituly, bojoval o tituly a působil v Evropě. To je pro Spartu zásadní věc. Samozřejmě ten tým se za tu dobu co jsem tady neustále vyvíjí a chtěl bych, aby se vyvíjel i dále,” prohlásil pro podcast Seznam Zpráv s názvem Angličan.

Plán je být mnohem ekonomicky soběstačnější tak, abychom nebyli odkázáni jen na majitele, který jednou za rok přijde a bohužel zalepí velkou díru,” dodává k ekonomické stránce Rosický, který chválí zejména nového generálního ředitele klubu Františka Čupra, který působí na Letné třetím rokem. Ten patří mezi elitní české manažery a dlouhodobě se zaměřuje na efektivitu řízení managementu.

Výhledově by mohl odejít Hložek i Karabec

„Myslím si, že tohle se hodně změnilo po příchodu Františka Čupra, který hodně dbá na to, aby ten klub byl víc samostatný. Víme, že naše nastavení je takové, že v uvozovkách budeme muset některé hráče prodat,” dodal Rosický. Sparta by tak mohla těžit zejména z výrazných přestupů svých odchovanců mezi které patří i osmnáctiletý záložník Adam Karabec nebo devatenáctiletý útočník Adam Hložek. Ten je podle serveru Transfermarkt nejcennějším hráčem mužstva, jeho tržní cena se pohybuje okolo 17 milionů eur (432 milionů korun).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím bychom se mohli stát soběstačnější pokud dokážeme hráče prodat do zahraničí a tím rozpočtu do budoucna pomoci,” míní. Přesto se neděsí možnosti, že by současný majitel Daniel Křetínský odmítl klub nadále dotovat a soustředil se na stránku zisku. „Já se toho neděsím, já jak Daniela znám, tak je to velice ambiciózní člověk, který chce pro Spartu to nejlepší a chce vyhrát. Takhle ho já zatím znám. Samozřejmě to jednou může nastat, ale to by se musela změnit strategie,” zakončil s úsměvem.

zdroj: seznamzpravy.cz, transfermarkt.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní